Ağrılı Cinsel İlişki

Cinsel problemler; hayatlarına normal bir şekilde devam eden çiftlerin zamanla büyük sıkıntılar yaşamalarına ve önem alınmadığı takdirde geri dönülmeyecek yollara sapmalarına sebep olmaktadır. Özellikle de evli çiftlerin mutlu bir şekilde devam eden yaşantılarında bir yıldırım etkisi yaratan cinsel problemler; vajinismustan ağrılı cinsel ilişkiye, cinsel isteksizlikten cinsel soğukluğa kadar farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Biz de bu yazımızda çiftlerin yaşam kalitelerini düşüren cinsel problemlerden bir tanesi olan ağrılı cinsel ilişki sorununa dair detayları irdeledik.

Ağrılı Cinsel İlişki Nedir?

Cinsel ilişkide ağrı duyma durumu, yani ‘ağrılı cinsel birleşme’ tıbbi literatürde “disparoni” olarak geçer. Disparoni, ilişki esnasında batma ve yanma türüne benzer acı ve ağrı duyma durumudur.

Aslında disparoninin pek çok nedeni vardır. Vajinismus da ağrılı cinsel ilişkinin en sık görülen psikolojik nedenidir. Diğer bir ifade ile cinsel ilişkide ağrı duymak da vajinismus belirtisi olabilir.

1- Jinekolojik Kökenli Ağrılı Cinsel İlişki

Disparoni daha çok jinekolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Vajinal enfeksiyonlar, myomlar, yumurtalık kistleri, vulvar vestibulit sendrom, pid (pelvik yangısal hastalık), hpv, herpes enfesksiyonu ve cilt hastalıkları; disparoni sebebi olan jinekolojik problemlerdir. Normal bir cinsel hayat yaşamak ve ilişkinin sağlık bir şekilde devam etmesini sağlamak adına jinekolojik kökenli ağrılı cinsel ilişkinin sebebi ortaya çıkarılmalı ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

2- Psikolojik Kökenli Ağrılı Cinsel İlişki

Vajinismus sorunu, psikolojik kaynaklı disparoni nedenidir. Vajinismus kadınların bir kısmı, evlilikten birkaç gün veya birkaç ay sonra zorlanarak ilişkiye girebilmekte ve ancak bunun devamında her ilişkide kendilerini kasmaya devam etmektedirler. Bu şekilde ilişkiler tam veya yarım olarak, ancak oldukça ağrılı ve kasılmalı bir biçimde devam etmektedir. Bu çiftlerin bir kısmı gebe bile kalıp, genellikle sezaryen tercihi ile doğum yapabilirler. Ancak tedavi olunmadığı sürece, ilişkilerdeki acı ve kasılmalar aradan yıllar geçmesine rağmen devam etmektedir.

Disparoni Tedavi Edilmesi Gereken Bir Cinsel Problemdir

Disparoni tedavi edilmezse vajinal sıvının azalmasına (kuruluk problemine) ve zamanla kadında cinsel isteksizliğe dönüşebilir ve evlilik sorunlarına yol açabilir. Ayrıca bu hastalık erkek eşte de cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunlarına yol açabilir.

Cinsel ilişkide; ağrı, acı, yanma ve batma gibi hisleri taşıyan hastalarda öncelikle bir jinekolog hekim tarafından jinekolojik muayenenin yapılması şarttır. Ancak bu şekilde kesin tanı konulmakta ve ağrının nedeni saptanabilmektedir.

Ağrılı cinsel ilişkinin nedeni fiziksel ise jinekolojik ameliyatlar veya ilaç tedavilerinin verilmesi uygun olacaktır. Ancak disparoninin nedeni yapısal nedenlere bağlanamıyorsa psikolojiktir ve vajinismus hastalığı ile ilişkilendirilir. Bu durumda da cinsel terapiden faydalanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur