Cinsel İlişkiye Girememe

Cinsel ilişkiye girememe, çiftler arasında ufak bir sorun olarak başlayıp önlem alınmadığı takdirde büyüyen ve önüne geçilmez bir hal alan problemdir. Pek çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilecek olan cinsel ilişkiye girememe sorunu, problemin kökeni bulunduktan sonra tedavi edilebilmektedir.

Kadında ve erkekte veya hem kadın hem de erkekte var olan cinsel sorunlar, cinsel ilişkiye girmeme problemine sebep olabilir. Cinsel ilişkiye girmeme problemi ilk baştan beri var olabileceği gibi, daha sonradan da ortaya çıkabilir. Vajinismusun da cinsel ilişkiye girememe problemi olarak tanımlandığı günümüzde, bu sorunun birçok etkeni vardır. Biz de bu yazımızda bu etkenlerin neler olduğuna ve ne şekilde tedavi edilebileceklerine değindik.

İşte sürekli ve tekrarlayıcı şekilde tam bir cinsel birleşmenin sağlanamaması durumu olarak da tanımlanan cinsel ilişkiye girememe sorununa dair merak edilen detaylar:

Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri

1- Vajinismus

Cinsel ilişkiye girememe nedenleri arasında en bilineni ve sık karşılaşılanı vajinismus hastalığıdır. Cinsel ilişkide kadının kendisini istemsiz olarak kasması sonucunda eşine izin vermemesi olarak nitelendirilen vajinismus, cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamaması şeklinde kendini gösteren bir cinsel problemdir.

Vajinismus Tedavisi

Yapılan basit bir jinekolojik muayene sonrasında istem dışı kasılmalar tespit edilirse, problem net bir şekilde vajinismus rahatsızlığına bağlıdır. Bu durumda da cinsel terapi ile vajinismus tedavisi şarttır.

2- Kadınlardaki Anatomik (Fiziksel) Engeller

Kızlık zarının yüksek kenarlı, sert, ara bölmeli, elek şeklinde oluşu; vajina içerisinde yer alan enine ve dikine ara bölmeler,;vajina girişindeki vestibulm alanındaki yangısal lezyonlar (vulvar vestibulit sendrom) ve cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar (frengi, herpes gibi) fiziksel nedenlere bağlı olarak ilişkiye girememe sorununa yol açabilirler.

Anatomik Engellerin Tedavisi

Kadınlarda kızlık zarı, vajina ve vestibulm sorunlarına bağlı olarak oluşan cinsel ilişkiye giremem durumu, jinekolog muayenesi sonrasında net olarak tespit edilebilmektedir. Bu tür problemlerde ise genellikle cerrahi yöntemler, bazen de ilaç tedavileri tercih edilmektedir.

3- Erkeklerdeki Cinsel Sorunlar

Erken boşalma, ereksiyon problemleri (iktidarsızlık) gibi erkeklerdeki cinsel işlev sorunları, erkeklerden kaynaklanan cinsel ilişkiye girememe nedenleridir.

Erkeklerdeki Cinsel Sorunların Tedavileri

Erkeklerde erken boşalma, erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunları) varsa basit bir ürolojik değerlendirme sonrasında tedaviye başlanmalıdır. Organik sorunlardan kaynaklanan cinsel sorunlarda nedene yönelik tedaviler, psikolojik problemlere bağlı gelişen cinsel sorunlarında ise ilaç tedavileri ile desteklenen cinsel terapiler sayesinde problem ortadan kaldırılır.

4- Bilgi ve Tecrübe Yetersizliği

Erkekteki ve kadındaki cinsel bilgi ve tecrübe eksiklikleri cinsel ilişkiye girememe sebebi olabilir. İlişkinin nasıl yapılacağı, cinsel birleşmenin nasıl sağlanacağı, hangi pozisyonda ilişkinin gerçekleşeceği gibi konular ilk cinsel birleşmeyi düşünen tecrübesiz çiftler için sorun teşkil edebilir. Cinsel ilişkiye girememe sorunu eğer ki bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu durum çoğunlukla vajinismus hastalığı ile karıştırılabilir. Hâlbuki vajinismusta cinsel birleşme anı geldiğinde irade dışı kasılmalar varken, cinsel ilişkiye girememede kadında kasılma olmamasına rağmen tam bir birleşme sağlanamaz.

Bilgi ve Tecrübe Yetersizliği Tedavisi

Bilgi eksikliğine bağlı cinsel ilişkiye girmeme sorunu son derece basit ve kısa süreli bilişsel cinsel terapiler ile çözüme kavuşabilmektedir. Vajina, kızlık zarı ve penis anatomisinin, fizyolojinin ve cinsel ilişkinin rahat şekilde gerçekleşebilmesi için en uygun pozisyonların danışanlara anlatılması çözümün sağlanması için yeterli gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur