Cinsel İlişkiye Girememe

Cinsel ilişkiye girememe sorununun değişik nedenleri vardır. Aslında vajinismus sorunu da cinsel ilişkiye girememe nedenleri arasındadır. Bu bölümde cinsel ilişkiye girememe konusunda genel bilgiler yer almaktadır.

Cinsel İlişkiye Girmeme (CİG) Nedir?

Cinsel ilişkiye girmeme, sürekli ve tekrarlayıcı şekilde tam bir cinsel birleşmenin sağlanamaması durumudur. Çiftler arasında ciddi sorunlara neden olabilir.
Kadında ve erkekte veya hem kadın hem de erkekteki cinsel sorunlar, cinsel ilişkiye girmeme problemi üretebilir. Cinsel ilişkiye girmeme ilk baştan beri var olabileceği gibi, daha sonradan da ortaya çıkmış olabilir.

Cinsel İlişkiye Girmeme Nedenleri

1- Vajinismus

Cinsel ilişkiye girmeme nedenleri arasında yer alan en büyük kısım ‘Vajinismus’ sorunudur. Vajinismus cinsel ilişkide kadının kendisini istemsiz olarak kasması sonucunda eşine izin vermemesi, böylelikle cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamaması ile kendisini gösteren bir cinsel problemdir.

2- Kadınlardaki Anatomik (Fiziksel) Engeller

Kızlık zarının yüksek kenarlı, sert, ara bölmeli, elek şeklinde oluşu, vajina içerisinde yer alan enine ve dikine ara bölmeler, vajina girişindeki vestibulm alanındaki yangısal lezyonlar (Vulvar vestibulit sendrom), cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar (genital siğiller, frengi, herpes, vajinanın maya enfeksiyonları) fiziksel nedenlere bağlı olarak ilişkiye girememe sorununa yol açabilirler.

3- Erkeklerdeki Cinsel Sorunlar

Erken boşalma, ereksiyon problemleri (iktidarsızlık) gibi erkeklerdeki cinsel işlev sorunları da cinsel ilişkiye girememe (CİG) nedenidir.

4- Bilgi ve Tecrübe Yetersizliği

Erkekte, kadında veya hem erkek hem de kadındaki cinsel bilgi ve tecrübe eksiklikleri cinsel ilişkiye girmeme sebebi olabilir. İlişkinin nasıl yapılacağı, cinsel birleşmenin nasıl sağlanacağı, hangi pozisyonda ilişkinin gerçekleşeceği gibi konular ilk cinsel birleşmeyi düşünen tecrübesiz çiftler için sorun teşkil edebilir.
Cinsel ilişkiye girmeme (CİG) sorunu eğer ki bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu durum çoğunlukla vajinismus hastalığı ile karıştırılabilir. Hâlbuki vajinismusta cinsel birleşme anı geldiğinde irade dışı kasılmalar varken, cinsel ilişkiye girmemede kadın eşte kasılma olmamasına rağmen bir türlü tam bir birleşme sağlanamaz.

Cinsel İlişkiye Girmeme Tedavisi Nasıldır?

Bilgi eksikliğine bağlı cinsel ilişkiye girmeme sorunu son derece basit ve kısa süreli bilişsel cinsel terapiler ile çözüme kavuşabilmektedir. Vajina, kızlık zarı ve penis anatomisinin, fizyolojinin ve cinsel ilişkinin rahat şekilde gerçekleşebilmesi için en uygun pozisyonların danışanlara anlatılması çözümün sağlanması için yeterli gelecektir. Bu tür bilgilendirmeye ‘cinsel danışmanlık’ adı verilir.
Erkeklerde erken boşalma, erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunları) varsa basit bir ürolojik değerlendirme sonrasında tedaviye başlanmalıdır. Organik sorunlarda nedene yönelik tedaviler, psikolojik problemlere bağlı erkek cinsel sorunlarında ise ilaç tedavileri ile desteklenen cinsel terapiler sayesinde çözüme ulaşılabilecektir.
Kadınlarda ise yapılan basit bir jinekolojik muayene sonrasında istem dışı kasılmalar tespit edilirse, problem net bir şekilde vajinismus rahatsızlığına bağlıdır. Bu durumda da cinsel terapi ile vajinismus tedavisi şarttır.
Kadınlarda kızlık zarı, vajina ve vestibulm sorunlarına bağlı olarak da cinsel ilişkiye girememe oluşabilir. Bu tür durumlar da jinekolog muayenesi sonrasında net olarak tespit edilebilmektedir. Bu tür problemlerde genellikle cerrahi yöntemler, bazen de duruma göre ilaç tedavileri tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur