Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Vajinismus; cinsel mitler, vajina yapısındaki sıkıntılar ya da kızlık zarındaki sorunlar yüzünden ortaya çıkan bir hastalıkken cinsel isteksizlik; testosteron düzeyi ile alakalı olarak ya da çeşitli cinsel problemlerin tetiklemesi neticesinde meydana gelen bir hastalıktır. Her ne kadar belirtileri birbirlerinden farklı olsa da kimi zaman bu hastalıklar, kişiler tarafından karıştırılabilmektedir. Profesyonel bir jinekolojik değerlendirme sonucunda teşhis edilebilen vajinismus ve cinsel isteksizlik hastalıkları, pek çok açıdan farklılık göstermektedir.

Biz de bu yazıda cinsel soğukluk problemin detaylarına ve vajinismus ile cinsel soğukluk arasında ne gibi farklılıklar olduğuna değindik.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik veya cinsel soğukluk sorunu; en az 6 ay süreyle cinsel haz kaybı, cinsel ilişki, fantezi ve tüm cinsel aktivitelerden uzaklaşma durumudur. Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan çiftlerde cinsel ilişki rahat bir şekilde gerçekleşmesine rağmen haz ve tatminle ilgili ciddi sıkıntılar mevcuttur ve kişi cinsellikle ilgili her türlü aktiviteden ve cinsel fanteziden uzak yaşamaktadır. Cinsel soğuklukta ilişki sırasında uyarılma, vajinada ıslanma ve orgazm olamamaktadır. Ayrıca bu problemi yaşayan çiftlerde ilişki sıklığı oldukça azdır veya hiç olmamaktadır.
Cinsel isteksizlikte; ön sevişme, mastürbasyon ve porno seyretme gibi cinsel aktivitelerden uzaklaşma da mevcuttur. Kadın, eşinin kendisine dokunmasına dahi tahammül edememektedir. Buna ek olarak cinsel soğuklukta, uyarılma durumuna bağlı vajinada ıslanma azlığı (vajinal kuruluk) meydana gelmektedir.

Vajinismus ve Cinsel İsteksizlik Ayrı Cinsel Problemlerdir

Vajinismus ve cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk) farklı kavramlardır. Vajinismusta cinsel isteksizlik yoktur, hatta çiftlerin çoğunda cinsel birleşme olmaksızın kısıtlı şekilde (elle veya sürtünme yolu ile) cinsel tatmin gerçekleşmektedir. Vajinismus hastaları klitoris sürtünmesi ile orgazm dahi olabilirler. Bu hastalıkta; vajinada ıslanma olmakta, ancak birleşme anı geldiğinde bu ıslaklık birden azalmaktadır.
Vajinismus sorununu yaşayan çiftlerin bir kısmında azalan cinsel ilişki sıklığına bağlı olarak ilişkiler anlamsız ve gereksiz hale gelebilmektedir. Bu şekilde kadında ve erkekte zaman içinde cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk) sorunu da ikincil olarak ortaya çıkabilmektedir. Özetlemek gerekirse; vajinismusta, cinsel isteksizlik durumu olmamasına rağmen bu sorun zaman içerisinde gelişebilir. Bu da cinsel problemin büyümesine neden olur.

Vajinismusta ve Cinsel İsteksizlikte Profesyonel Destek Gereklidir

Bazı kişilerde daha önceden gelen cinsel soğukluk sorunu ile vajinismus beraber görülebilir. Bu durum nadir olarak görülmesine rağmen, tedavisi daha zor ve zaman alıcıdır. Vajinismus ve cinsel isteksizlik sorunları, yaşam kalitesini düşürmekte ve zamanla bir çığ haline gelerek daha büyük problemlere (aile içi sıkıntılar, aldatma ve boşanma gibi) sebep olmaktadır. Bu yüzden bir an önce önlem almak ve tedaviye başlamak büyük önem arz etmektedir. Unutmayın; cinsel problemler profesyonel destekle kısa sürede kesin bir şekilde çözülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur