Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Cinsel isteksizlik, bir diğer adıyla cinsel soğukluk, sorunu en az 6 ay süreyle cinsel haz kaybı, cinsel ilişki, fantezi ve tüm cinsel aktivitelerden uzaklaşma durumudur. Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan çiftlerde cinsel ilişki rahat bir şekilde gerçekleşmesine rağmen haz ve tatmin ile ilgili ciddi sıkıntılar mevcuttur. Kişi cinsellikle ilgili her türlü aktivitelerden ve cinsel fantezilerden uzak yaşamaktadır.

Cinsel isteksizlikte; ilişki sırasında uyarılma, vajinada ıslanma ve orgazm olamamaktadır. İlişki sıklığı oldukça azdır veya hiç olmamaktadır. Ön sevişme, mastürbasyon, porno seyretme gibi cinsel aktivitelerden uzaklaşma yaşanmaktadır. Kadın, eşinin kendisine dokunmasına dahi tahammül edememektedir. Uyarılmanın azlığına bağlı olarak vajinada ıslanma azlığı (vajinal kuruluk) da mevcuttur.

Vajinismus ve cinsel soğukluk her ne kadar farklı sorunlar olsalar da, insanlar tarafından sıklıkla karıştırılan kavramlardır. Bu yüzden aralarındaki farkları detaylı bir şekilde bilmekte fayda vardır.

Vajinismus ve Cinsel İsteksizlik Ayrı Cinsel Problemlerdir

Cinsel isteksizlik ve vajinismus bazen birbirine karıştırılabilmektedir. Bu iki cinsel sorun birbirinden çok farklılıklar gösterir. Vajinismus ve cinsel soğukluk farklı kavramlardır.

Vajinismusta cinsel isteksizlik yoktur. Hatta çiftlerin çoğunda cinsel birleşme olmaksızın kısıtlı şekilde (elle veya sürtünme yolu ile) cinsel tatmin gerçekleşmektedir. Vajinismus hastaları klitoris sürtünmesi ile orgazm dahi olabilirler. Vajinada ıslanma olmakta, ancak birleşme anı geldiğinde bu ıslaklık birden azalmaktadır. Vajinismusta, zamanla cinsel haz eksikliği gelişebilir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin bir kısmında azalan cinsel ilişki sıklığına bağlı olarak ilişkiler anlamsız, gereksiz hale gelebilmektedir. Bu şekilde kadında ve erkekte zaman içinde cinsel soğukluk sorunu da ikincil olarak ortaya çıkabilmektedir.

Özetlemek gerekirse; vajinismusta önceden cinsel isteksizlik durumu olmamasına rağmen bu sorun da zaman içerisinde gelişebilir. Bu da cinsel problemin daha da büyümesine neden olacaktır. Problemin bir çığ gibi büyümemesi için vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin zaman kaybetmeden bir an önce profesyonel destek almalarını önermekteyiz. Ayrıca bazı kişilerde daha önceden gelen cinsel isteksizlik sorunu ile vajinismus beraber görülebilir. Bu durum nadir olarak ortaya çıkmasına rağmen, tedavisi daha zor ve daha fazla zaman alıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur