Cinsel Tiksinti ve Vajinismus

Cinsel ilişkiye girememe hastalığı olarak bilinen vajinismus ile bazen bir arada görülen bazen de tek başına ortaya çıkan cinsel tiksinti bozukluğu, kimi zaman hastalar tarafından karıştırılabilmektedir. Farklı sebepleri ve tedavi yöntemleri olan bu iki hastalık, uzman bir jinekolog tarafından gerçekleştirilecek kapsamlı bir jinekolojik muayene neticesinde teşhis edilebilmektedir.

Bu yazıdan sıkça karıştırılan vajinismus ve cinsel tiksinti problemlerine dair detaylara ve cinsel tiksinti bozukluğunun ne olduğuna ulaşabilirsiniz.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir?

Cinsel ilişki ve aktivitelerden en az 6 ay süreyle tiksinmeye “cinsel tiksinti bozukluğu” adı verilir. Nadiren bazı kadınlarda cinsel tiksinti bozukluğu ile vajinismus da bir arada görülebilir. Bu kişiler tedaviye çok daha dirençlidirler. Öncelikle tedavide kişinin cinselliğe bakışının değiştirilmesi, yeniden bir bilişsel cinsel yapılandırmanın hayata geçirilmesi gereklidir. Ayrıca bu hastalıklara sebep olan cinsel travmalar (taciz, tecavüz, ensest ilişkiler gibi) var ise mutlaka onarılmalıdır.

Cinsel Sorunlar Zamanla Evlilik Sorunlarına Dönüşebilir

Vajinismus sorununu aşamayan çiftler arasında zamanla evlilik sorunları ve iletişimsel problemler ortaya çıkabilir. Öfke patlamaları ve durup dururken gelişen gergin tartışmalar, sık görülen problemlerden bazılarıdır. Bu ve benzeri problemler yüzünden cinsel sorun, zamanla bir evlilik sorununa dönüşebilir. Bunun neticesinde de boşanmalara, ayrılıklara veya aldatmalara kadar giden geri dönüşümü olmayan bir süreç başlayabilir.

Cinsel isteksizlik veya cinsel tiksinti gibi bozukluklar bazen vajinismus sorunuyla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Bu problemi yaşayan hastalar, tedavi edilmeleri zaman alan daha zor bir gruptur. Ancak biraz sabır, güven ve aktif cinsel terapiler ile yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.

Evlilik “cam bir topa” benzer. Elden düşüp kırıldığı zaman onu yeniden toplamanız imkansızdır. Tüm bu sebeplerden ötürü vajinismus veya cinsel tiksinti sorununa sahip çiftlere bir an önce tedavi için harekete geçmelerini önermekteyiz.

Kesin ve Kalıcı Çözüm İçin Gecikmeyin

Vajinismus ve diğer cinsel sorunlar ancak doğru tedavi kliniklerinde, güven ortamında ve bilimsel yöntemler ışığında tedavi edilebilmektedir. Profesyonel yardım alınmaksızın vajinismus, cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk) ve cinsel tiksinti problemleri, profesyonel yardım almaksızın çözülemez. Pek çok çift kendi başlarına çözmeye çabalayarak evliliklerinden yıllar kaybetmektedir. Sonrasın da ise bu çiftler, artan çocuk edinme arzusu ile doktora başvurmakta ve problemin ortadan kalkması için girişimde bulunmaktadırlar, ama hastalığın üzerinden zaman geçtiğinde tedavisi daha uzun sürmektedir. Bu yüzden, sorun bir çığ haline gelmeden tedaviye karar vermenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur