Hamilelikte Vajinismus Tedavisi

Vajiinismus sorunu yaşayan bir kadın nasıl hamile kalabilir? Bu mümkün mü?” gibi sorular çiftlerin sürekli kafasını kurcalamakta ve bu konuda sağlıksız bilgilerle karşılabilmektedir. Hem bu sorulara cevap vermek hem de çiftleri daha iyi bir şekilde bilgilendirmek için hazırladığımız yazımıza geçmeden önce hamileliğin nasıl oluştuğuna dair ufak bir bilgi verelim.

Hamilelik; kadın genital bölgesine atılan spermlerin vajina içerisinden rahime, rahimden de tüplere çıkmasıyla yumurtalıktan tüpe atılan yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşur. Yani fallop tüpleri adı verilen tüplerde, yumurta hücresi döllenmektedir. Döllenmiş yumurta yaklaşık bir hafta kadar süren bir yolculuk ile tüplerden iner ve rahim içerisine yuvalanır (implantasyon olayı). Daha sonrasında da rahim içi yastığında bölünerek çoğalır ve fetusun ilk halini şekillendirir.

Erkeğin boşalması ile meni içerisindeki spermlerin yüzme özelliği ile son derece nadir olarak hamilelik oluşabilir. Hatta dışa boşalma yöntemi ile bakire bir genç kız veya bir vajinismus hastası bu şekilde gebe kalabilir. Bu son derece nadir bir durumdur. Peki vajinismus hastası nasıl hamile kalabilir?

  • Sürtünme ile dışa boşalan meni içindeki spermlerin yüzerek tüplere ulaşması
  • Penisin uç kısmı vajina girişindeyken boşalma ile spermlerin az bir miktarının vajina içerisine atılması
  • Yarım ilişki (penisin uç kısmının vajinaya girmesi) sonucunda gerçekleşen boşalma ile hamile kalınması
  • Bir veya birkaç cinsel ilişki sonrasında hamile kalınması, ancak daha sonraki ilişkilerde korkuya bağlı kasılmaların ilişkiye hiçbir şekilde izin vermemesi

Görüldüğü üzere bir vajinismus hastasının hamile kalabilmesi oldukça güç, hatta mucizevi bir durumdur. Peki bir şekilde hamile kalan vajinismus hastası, tedavi için doğum sonrasını beklemek zorunda mı, yoksa hamilelik döneminde tedavi olabilir mi?

Hamilelikte vajinismus tedavisi artık mümkün… Vajinismus tedavisi konusunda ağırlıklı çalışan bir müessese olarak bize çok sorulan sorulardan biri de bu problemi yaşayan ve ilişki tam olarak gerçekleşmediği halde hamile kalan bir kadına tedavinin uygulanıp uygulanamayacağıdır. Bu durumda biz hastalarımıza hamilelikle ilgili bir sıkıntıları olmadığı müddetçe hamileliğin ilk üç ayından sonra vajinismus tedavisi uygulayabilmekteyiz.

Hamilelikte vajinismus tedavisi için en uygun zaman aralığı 3. ile 7. aylar arasındadır. Yani erken doğum veya düşük riski, kanama, suyun gelmesi, karında düzenli krampların olması gibi durumlar yoksa müessesemizde “hamilelikte vajinismus tedavisi” yapılabilmektedir. Müessesemizde 4 boyutlu ultrason da mevcut olduğu için hamilelik döneminde gelen hastalar öncelikle gebelikleri açısından ultrasonik değerlendirmeye alınır. Gebeliğinde riskli bir durum olmadığı takdirde vajinismus tedavisi uygulanabilmektedir.

Hamilelikte Vajinismus Tedavisi Neyi Sağlar? 

Gebelikte vajinismus tedavisi ile bir an önce sorununuzdan kurtulmuş olursunuz; yani tedavi için doğum sonrasını beklemek zorunda kalmazsınız. Nitekim doğum sonrası bebeğinizin bakımı ile ilgili zaman darlığınız olacağı için bu süreçte tedaviyi olabildiğince erteleyeceksin. Bu yüzden hamilelik döneminde bu hastalığı ortadan kaldırmak yaşam kalitenizi erkenden artırmanıza fırsat tanıyacaktır.

  • Hamilelikte vajinismus tedavisi ile jinekolojik muayeneler ve doğum hakkındaki kaygılarınız azalacaktır. Çünkü vajinismus hastalarının çoğunda bu tür korkular vardır. Böylelikle çok daha rahat bir şekilde doğum yapma şansınız olacaktır.
  • Hamilelikte vajinismus tedavisi ile bu sorunu yenmeniz size psikolojik destek sağlayacak, kendinize olan güveninizin artmasına yardımcı olacaktır.
  • Gebelik sırasında vajinismus tedavisi almanız normal doğum yapmanızı da sağlayabilir. Tedavi almadığınız zaman normal doğum yapma olasılığınız yok kadar azdır.

Vajinismus Tedavinizi Ertelemeyin

Yaşam kalitenizde ciddi düşüşlere sebep olan, evliliğinizin yanı sıra bir süre sonra iş ve sosyal hayatınızı da olumsuz yönden etkileyecek olan vajinismusu ortadan kaldırmak ve mutlu bir hayat yaşamak için bahanelerin arkasına saklanmaktan vazgeçin. Hamilelikte döneminde dahi olsa tedavinizi olun ve özgürlüğün tadını doyasıya çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur