Vajinismus Hastaları Cinsel İlişkide Neler Yaşarlar?

Vajinismus hastalarının büyük bir kısmı ön sevişmede son derece rahatken birleşme anı geldiğinde kendini kasarak ilişkiye engel olmaktadır. Vajinismus hastaları ilişki sırasında yalnızca vajinal kaslarını kasmakla kalmayabilirler. Birçoğunun cinsel birleşme anı geldiğinde kaygı ile tüm vücut kasları kasılmakta, nefes alış-verişleri hızlanmakta, kalpleri adeta yerinden çıkacakmış gibi hızla çarpmaktadır. Bu şekilde derin korku ve kaygıyı yaşayan kadınlar, bacaklarını kapatıp eşlerini iterek veya kendilerini geri çekerek ilişkiyi sonlandırmaktadırlar. Bu durum, panik atak sırasında görülen reaksiyonlarla benzerlik göstermektedir.

Psikolojik anlamda vajinismus, bir kaygı bozukluğudur. Bu soruna sahip hastaların hayatlarındaki genel kaygı düzeyleri oldukça fazladır. Bu nedenle bu hastalarda panik atak gibi psikolojik şikayetler de sık olarak gözlemlenmektedir.

Vajinismus Bir Cinsel İlişki Korkusudur

Bir tanıma göre de vajinismus, cinsel fobi yani cinsel ilişki korkusudur. Bu probleme sahip olan hastaların bir kısmı; ilişki sırasında aslında son derece rahat olduğunu, neden ilişkiyi gerçekleştiremediğini anlayamadığını ifade ederken, büyük bir kısmı da cinsel ilişkiye karşı büyük bir korku duyduğunu dile getirir. Hatta bu ilişki korkularını ‘’İçime bir şey girerse sanki ölecekmişim, yırtılıp parçalanacakmışım gibi hissediyorum.’’ şeklinde tanımlarlar.
Hastaların pek çoğunun bilinçdışı olarak adlandırdığımız bölgelerinde iğne, kan, muayene olma, kedi, köpek, böcek, yılan, yükseklik, karanlık ve yalnız kalma gibi korkuları da yer almaktadır. Bu korkular gibi vajinismus da bir cinsel fobi, yani cinsel ilişki korkusu olarak tanımlanmaktadır. Tüm bu korkuların nedeni bazen bilinir, bazen de tamamen bilinçdışında gizlidir.

Vajinismus Tedavisi Kalıcı Bir Çözümdür

Vajinismus hastalığı profesyonellerden destek almadan çözülebilecek bir problem değildir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen cinsel terapiler ve küçük operasyonlar, bu problemin ortadan kaldırılması için en doğru çözümdür. Vajinismus hastalarının cinsel ilişki sırasında yaşadığı korkular, derin kaygılar ve kasılmalar, cinsel terapi sonrasında tamamen geçmektedir. ‘Sistematik duyarsızlaştırma tekniği’ ile kademeli şekilde korkunun üzerine gidilir ve bu sayede sorun kalıcı şekilde çözüme kavuşturulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur