Vajinismus Hastaları Neler Yaşar?

Vajinismus; çiftlerin hayatını kabusa çeviren, cinsel hayatlarının yanında duygusal ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen bir tür cinsel problemdir. Başlarda kadınların psikolojik problemler yaşamalarına sebep olan ama önlem alınmadığı takdirde çiftlerin ilişkilerinde büyük sorunlara da yol açan vajinismus hastalığı, çığ gibi büyüyerek çiftlerin hayatını pek çok yönden olumsuz olarak etkilemektedir.

Biz de bu bölümde ‘’Vajinismus hastaları neler hisseder? Vajinismus hastaları neler yaşar? Vajinismus hastalarının duygu ve düşünceleri nelerdir?’’ gibi sorular üzerinde durarak hastaların ne gibi sorunlar yaşadıklarına dair detayları derledik.

İşte vajinismus hastalarının yaşadığı psikolojik ve sosyolojik sorunlar:

Yaşanan Psikolojik Sorunlar

Vajinismus hastaları ilişki esnasında kendilerini kasarak birleşmeye izin vermediği için zamanla bu problem yüzünden sinir krizleri, ağlama nöbetleri gibi psikolojik sorunlar yaşanabilmektedir. Problemleri yüzünden kendisini eksik hisseden vajinismus hastalarının bu durumları yürüyüşlerine ve oturuşlarına bile yansır. Vajinismus hastası, yaşadığı özgüven eksikliği yüzünden zamanla artık daha tedirgin ve daha korkak bir duygu durumu içine girer.

Problem çözülmezse vajinismus hastalarının yaşadığı sıkıntılar zamanla büyüyerek başka psikolojik problemlerin de ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanılanları; genel anksiyete (içsel bunaltı) bozukluğu, OKB (Takıntı – Saplantı Bozukluğu), depresyon ve panik atak şeklinde psikolojik sorunlardır.

Yaşanan Sosyolojik Sorunlar

Vajinismus problemi çözülmediği takdirde, hastaların içinde bulunduğu duygu durumu dışa yansıyarak sosyal hayatlarında da birtakım olumsuzluklara neden olabilir. Kendilerini eksik ve yetersiz hisseden vajinismus hastaları, artık her ortamda sanki cinsellik konuşulacakmış gibi düşünerek arkadaşlarıyla da görüşmek istemeyebilirler. Zamanla iyice kendi içine kapanan hastalar, hiç kimsenin kendilerini anlamayacağı fikrine kapılarak sosyal ortamlarından tamamen uzaklaşırlar ve arkadaşlarıyla, hatta aileleriyle bile görüşmeyi kesebilirler.

Vajinismus Tedavinizi Ertelemeyin!

Özet olarak; bu problem, çözülmediği takdirde hastaların hem psikolojik hem de sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemekte, hastaları zaman içinde içe kapanma, özgüven eksikliği, depresyon tarzında duygu durum bozukluklarına kadar sürükleyebilmektedir. Sadece bir cinsel problem olmayan vajinismus, hastaların hayatını daha fazla etkilemeden bir an önce çözümlenmesi gereken bir tür cinsel problemdir. Sadece uzman hekimlerin desteği ile çözüme kavuşturulabilecek olan vajinismus tedavinizi ertelemeyin ve tedavi olarak daha sağlıklı, güzel ve neşeli bir hayata merhaba deyin!

Bir Vajinismus Hastasının Yaşadığı Sorunlar

Kars’tan tarafımıza gelen bir hastamızın yaşadıkları:

5 yılık evliyim. Bir ilçede büyüdüm. Ailem, küçük bir yerde yaşadığımız için son derece tutucu bir yapıya sahipti. Tek düşünceleri, birilerinin hakkımızda bir şeyler söylememesiydi. Abilerim bile daha küçük yaşlardan itibaren tek başıma sokağa çıkmamı istemezdi. 18 yaşındayken teyzemin oğluyla evlendirildim. Evlendirildim diyorum, çünkü evlenmeyi ben istememiştim. İlk gecede bizde töre usulü “çarşaf gösterme” vardır. Kendimi öylesine kastım ve eşimi o kadar sert ittim ki anlatamam. Eşim tıraş bıçağı ile kolunu keserek çarşafa sürdü ve o geceyi bir şekilde atlattık. O gecenin kâbusu bitti ama bizim sorunumuz hala devam ediyordu. Eşim Allah’tan çok anlayışlı ve sabırlı birisiydi. Sürekli denemelerimize rağmen sonuç alamıyorduk. Gerçi biraz ilerleme olmuştu, eskisi kadar kasılmıyordum, ama yine de tam bir birleşme yaşayamıyorduk. Zamanla kendime güvenim ve inancım azalmaya başladı. 5 yılı doldurmuştuk. Artık hep üzgün ve mutsuz bir şekilde dolaşıyordum. Yine de bir türlü tedavi olma cesaretim olmuyordu. Sorunumuzu kimseye anlatamıyorduk. Benim evlendiğim dönemde evlenen arkadaşlarımın bile çocukları olmuştu. Ama ben başaramamıştım. Onları dahi görmez olmuştum. Yaşadığım olaylar kabusa dönüşmüştü. Sessiz sessiz ağladığım geceleri unutamam. Gerçekten çok zormuş. Eşimin desteği ve yardımlarıyla internetten bulup gittiğimiz müessese sayesinde 4 günde hayatımız değişti. Tedavi sonunda şunu anladım “Ben bu sorunu asla kendi başıma yenemezmişim”. Bu sorunu yaşayan vajinismus hastaları, benim yaşadıklarımı yaşamamaları için sorunlarını ertelemesinler. Çünkü zamanla çektiğiniz sıkıntılar katlanarak artıyor. Ben çok yıprandım. Süleyman Bey’in de dediği gibi vajinismus tedavi sonrasında bambaşka bir insan olup çıkıveriyorsunuz. Şu anda 3 aylık hamileyim. 6 ay önce yaşadıklarımı, hislerimi düşününce her şey hayal gibi geliyor. Allah herkese şifa nasip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur