Vajinismus Hastaları ve Kısırlık Tedavileri

Kısırlık tedavileri konusunda bazı vajinismus hastalarının aklında ‘İlişki gerçekleşmese bile çocuk sahibi olabilir miyim?’ veya ‘Vajinismus sorunum varken, çocuk sahibi olmak için kısırlık tedavileri görmem mümkün mü?’ gibi birtakım sorular yer almaktadır. Birbirlerinden bağımsız bir şekilde gelişen durumlar olan vajinismus ve kısırlık, bir arada da görülebilmektedir. Bu durumda hastaların üstesinden gelmek için çabalayacağı bu iki sorun, özellikle de vajinismus yüzünden cinsel ilişkiye girememeye bağlı olarak biraz daha zaman alabilmektedir. Peki bu sorunların üstesinden gelinebilir mi? Ya da şöyle soralım vajinismus hastaları, vajinismus sorununu aşmadan hamile kalabilirler mi?

Bu sorunun ve daha pek çok fazlasının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cinsel İlişki Olmadan Gebelik

Vajinismus hastaları veya bakire kadınlar cinsel birleşme (penetrasyon) gerçekleşmese bile, bazı durumlarda kısırlık tedavisi bile görmeden, mucizevi bir şekilde hamile kalıp çocuk sahibi olabilirler.

Vajinismus hastaların büyük bir çoğunluğu cinsel ilişkiyi tam anlamıyla gerçekleştiremediği için, cinselliği yüzeysel olarak yaşamayı ve bu şekilde mutlu olmayı tercih edebilirler. Bu durumda, erkek eşin vajina çevresine boşalmasına bağlı olarak spermler yüzme hareketiyle döllenme gerçekleştirebilir ve bunun neticesinde hasta hamile kalabilir. Bu olay çok düşük ihtimalle gerçekleşen bir durumdur.

Vajinismus Hastalarında Kısırlık Tedavileri

Vajinismus çiftlerinin bir kısmı uzun süredir bu sorunu yaşayan kişilerdir ve artık durumlarını kabul edip vajinismus problemiyle yaşamayı tercih edebilirler. Ancak bu durumda da çevreden gelen çocuk baskıları sebebiyle farklı yöntemler yardımıyla çocuk sahibi olmayı isteyebilirler. Bu yüzden ‘Cinsel ilişkiye giremiyoruz, bari bir çocuğumuz olsun.’ şeklinde düşünerek çeşitli kısırlık tedavi yöntemlerine başvurabilirler.

Vajinismus hastaları için uygulanan kısırlık (infertilite) tedavi yöntemleri, aşılama ve tüp bebek olmak üzere iki çeşittir.

1) Vajinismus Hastaları İçin Aşılama Yöntemi

Aşılama, erkek eşlerden spermlerin alınıp yıkanmasından sonra rahme enjekte edilmelerini içeren bir kısırlık tedavisidir. Vajinismus hastaları için aşılama önerilen bir yöntem değildir. Sadece ilişki esnasında değil, bunun dışında da kasılmaları olan vajinismus hastaları, vajinal ultrasona girerken de büyük sıkıntı yaşarlar. Ayrıca aşılama işleminin anestezi altında yapılması da vajinismus hastaları için problemlere sebep olur.
Vajinismus sorunu yaşayan çiftler, aşılama yöntemine başvursa bile normal ilişkilerde kişinin gebe kalma oranı çok daha yüksektir. Aşılama yönteminde gebe kalma şansı yalnızca %10 ‘dur, bu da aşılamada %90 ihtimalle başarısız sonuç alınacak demektir.

2) Vajinismus Hastaları İçin Tüp Bebek Tedavileri

Tüp bebek tedavileri, kadın yumurtalarının uyarıldıktan sonra yumurtaların toplanıp, erkeğin spermleriyle aynı kaba konularak döllenmeye bırakılması ve döllenen embriyonun kadının rahmine 2-5 gün içinde yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Vajinismus hastası çiftlerin bazıları da çocuk sahibi olmak için kısırlık tedavilerinden biri olan tüp bebek tedavisini tercih eder. Buna karşın vajinismus tedavisi tarafımızca ortalama 3-4 gün sürerken, tüp bebek tedavileri 20-45 gün civarında bir süreyi kapsar.

Vajinismus tedavileri sonrası gebe kalma oranı yüksek iken, tüp bebek tedavileri sonrasında başarı oranı %40 civarındadır, bu da %60 başarısızlık demektir. Diğer taraftan tüp bebek yöntemiyle gebe kalan kişilerde düşük yapma, erken doğum, dış gebelik, çoğul gebelik ve bebeğin sakat olması gibi olasılıklar normalden çok daha yüksektir.

Kısırlık Tedavisi Vajinismus İçin Çözüm Değildir!

Cinsellik, bir evliliği ayakta tutmada en önemli öğelerden biridir. Cinsellik sayesinde çiftlerin birbirlerine karşı duydukları sevgi pekişir ve güvenleri artar. Bu yüzden %100 çözümü olan bir problemi daha fazla ertelemeden, profesyonel merkezlerde tedavi arayışında bulunulması çok önemlidir.

Özetle; vajinismus gibi bir cinsel sorunla karşı kaşıya olan çiftlere aşılama ve tüp bebek gibi kısırlık tedavileriyle zaman geçirmemelerini öneririz. Öncelikle çocuk sahibi olamamanın nedeni olan vajinismus problemi kökten bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur