Vajinismus Hastaları ve Psikolojik Sorunlar

Vajinismus; ertelendikçe ve çözülmedikçe büyüyebilen, zamanla kişinin hayatının tüm alanlarını etkisi altına alabilen bir problemdir. Vajinismusu yaşayanlarda bu problem psikolojik olarak sürekli zihni kurcalamakta, rahatsız etmektedir. Bu zihin kurcalamalar ve rahatsız etmeler, zamanla psikolojik problemlerin ortaya çıkmalarına sebep olmakta ve çiftlerin daha büyük sorunlar yaşamalarına zemin hazırlamaktadır.

Hastalık çözülmediği müddetçe birtakım psikolojik problemleri de beraberinde getirebilir. Vajinismus hastalarının içinde bulunduğu bu olumsuz duygusal durumlar, zaman içinde psikolojiyi büyük ölçüde etkilemekte ve çeşitli problemlerin gelişmelerine yol açmaktadır. Hastaların çoğu kendilerini eksik ve değersiz hissetmekte, tam bir kadın olarak görememektedir. Öz güven azalması, konsantrasyon kayıpları, sosyal ortamlardan uzaklaşma, sürekli mutsuzluk ve depresyon; vajinismus hastalarında sık karşılaşılan psikolojik sorunlar arasındadır.

Şimdi gelin; vajinismusta ortaya çıkan bu psikolojik problemleri yakından inceleyelim:

1) Depresyon

Vajinismusa eşlik eden psikolojik problemler içinde en sık karşılaşılan depresyondur. Kişinin zaten bir türlü içinden çıkmadığı bu soruna bir de depresyon eklenince, hayat içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir. Sürekli üzgün ve mutsuz olma sonucunda depresyon sık olarak karşılaşılan bir durumdur ve nadiren de olsa intihar eğilimlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

2) Hipokondriazis (Hastalık Hastalığı)

Halk arasında daha çok ‘hastalık hastalığı’ olarak tabir edilen bu durum, kişinin gerçekte hiçbir fiziksel rahatsızlığı olmadığı halde, sürekli hasta olduğuna inanması ve fiziksel birtakım rahatsızlıklardan yakınması durumudur. Vajinismus yüzünden kendini eksik hisseden hasta, başka tür sağlık problemlerin de kendinde yer aldığına inanarak, ileriki dönemlerde hastalık hastası haline gelebilmektedir.

3) Obsesif- Kompulsif Bozukluk (Titizlik Takıntı Hastalığı – OCB)

Obsesif- kompulsif bozukluk da vajinismusa eşlik eden psikolojik problemler arasında yer alabilmektedir. Aşırı titizlik, simetri hastalığı ve düzen gibi konulara aşırı özenme ve gereksiz bir şekilde takılma ve kendini engelleyememe durumları, OCB bozukluk içinde yer alır. Ellerini sürekli yıkama, aynı yeri sürekli düzeltme gibi durumlar da bu belirtiler arasındadır.

4) Anksiyete (İçsel Bunaltı)

Genel anksiyete bozukluğu vajinismusta sık görülebilmektedir. Zaten vajinismus hastalığı da bir anksiyete (kaygı) bozukluğudur. Kişide hiçbir fiziksel sorun olmamasına rağmen birtakım içsel sıkıntıların bedene yansımasıyla kendisini gösteren psikolojik problemdir. Nefeste daralma, kalp çarpıntısı, vücutta uyuşma ve karıncalanma gibi problemler, anksiyete belirtileri arasındadır.

5) Madde Bağımlılığı

Alkol kullanmanın kişiyi rahatlattığına yönelik inanç yüzünden çoğu vajinismus hastası çevreden duyduğu tavsiyelerle alkol kullanıp ilişkiyi deneyebilirler. Alkol kullanmanın cinsel ilişkide hiçbir olumlu etkisi olmamakla birlikte vajinismusun getirdiği stres durumu yüzünden zamanla kişiler, bu tarz maddelere bağımlı hale gelebilirler.

Vajinismusta Psikolojik Problemler Düzelme Eğilimindedir

Vajinismus tedavisi ile sorunun çözülmesi sonrasında, hastaların diğer psikolojik problemleri de genel olarak düzelmektedir. Bu, bir psikolojik problemin diğer psikolojik problemi tetiklemesi ile ilişkili bir durumdur. Vajinismus tedavisi sonrasında kişileri genel olarak; sağlıklı, güzel ve renkli bir hayat beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur