Vajinismus Hastalarının Eşlerinde Gelişen Cinsel Sorunlar

Vajinismus sorununa sahip kadınlar, kendini kasma veya eşini itme gibi istem dışı gelişen durumlar neticesinde cinsel birleşmeye izin vermemekte ve cinsel ilişkiyi sonlandıran taraf olmaktadırlar. Cinsel ilişkinin gerçekleşememesi ve bu sürecin uzayıp gitmesi, zaman içinde vajinismus hastalarının eşlerinde de bazı cinsel sorunları beraberinde getirmektedir.

Vajinismus Eşleri Neler Düşünür?

Vajinismusu yaşayan kadınların eşleri, vajinismus sorununun düzeyi ilerledikçe kendilerinin reddedilerek istenmediği veya sevilmediği gibi bazı olumsuz düşüncelere kapılabilmektedirler. Bu tarz düşünceler içinde olan eşlerde de zamanla birtakım cinsel sorunlar gelişebilmektedir.
Bu sorunları şu şekilde sıralamak mümkün:

1- Sertleşme Sorunu

Vajinismus eşlerinde oluşabilen cinsel sorunlar içinde, sertleşme sorununa sıkça rastlanmaktadır. Cinsel birleşmeyi sağlayabilmek için gerekli olan sertleşmenin sağlanamaması ya da sertlik halinin devam ettirilmesinde zorluk yaşanması, erkeklerdeki ‘sertleşme problemleri’ arasındadır. Cinsel ilişkinin ‘nasıl olsa gerçekleşemeyeceği’ yönündeki düşünce ve benzeri kaygılar sebebiyle oluşan ereksiyon sorunu, vajinismus yüzünden erkeklerde ortaya çıkabilecek bir cinsel problemdir.

2- Erken Boşalma Sorunu

Vajinismus eşlerinde gelişebilen cinsel sorunlardan bir diğeri de erken boşalmadır. Erken boşalma veya kontrolsüz boşalma, erkeğin boşalma refleksi üzerinde çok az kontrol sahibi olması ya da hiç kontrol sahibi olamaması yüzünden boşalmayı tam olarak kontrol edememesi sonucunda ortaya çıkan sorundur. Erkek eşler, bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde ilişkinin gerçekleşemeyeceği yönünde bir düşünceye sahip olabilir ve bir an önce boşalarak ilişkiyi sonlandırmak isteyebilirler. Bu durum da zaman içinde bir alışkanlığa dönüşerek boşalmayı kontrol edememe şeklinde kendini gösterebilir.

3- Cinsel İsteksizlik Sorunu

Cinsel ilişkinin gerçekleşememesi ve cinsel ilişkide kadının eşini eli veya ayağı ile itmesi, zaman içinde erkek bireyin de cinsellikten soğumasına neden olabilir. Bu sürecin devam etmesi durumunda da, cinsel ilişkiden uzaklaşma ve cinsel isteksizlik sorunu görülebilmektedir. Başarısızlık kaygısı da vajinismus hasta eşlerindeki cinsel isteksizlik sebepleri arasındadır.

Eş Tedavileri De Önemlidir

Vajinismus hasta eşlerinde görülen cinsel sorunların çok büyük bir kısmı eşe tepkisel olarak gelişmiş, yani sonradan ortaya çıkmıştır. Vajinismus tedavisi sırasında, eş zamanlı olarak erkek eşlere de verilen egzersizler ve ilaç tedavileri, erkeklerin yaşadıkları cinsel problemleri çözme konusunda fayda sağlamaktadır. Kadındaki ilişki kaygısının ve istemsiz kasılmaların giderilmesi sonucunda ilişkilerin başlamasıyla erkek eşlerde gelişen cinsel sorunlar da kısa zamanda çözülebilecektir. Çok nadiren de olsa erkeklerde düzelmeyen sertleşememe, erken boşalma veya cinsel isteksizlik sorunları, aktif bir cinsel terapi sonrasında ortadan kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur