Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılması sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamamasıdır. Pek çok kadın, yaşadığı bu cinsel sorunun adına ilk kez internetten ulaşmakta “Vajinismus hastalığı nedir? Neden bende böyle bir cinsel sorun ortaya çıktı acaba?” diye düşünerek umutsuzluğa kapılmaktadır. Çoğu çift, bu sorunlarının yalnızca kendilerinde olduğunu zannetmekte ve tedavi konusunda çekingen davranmaktadır.

Vajinismus hastalığının ne şekilde çözülebileceğini öğrenmek için öncesinde hastalığa dair detaylara hâkim olmakta ve bu hastalığın sebeplerini bilmekte fayda var.

Vajinismus Hastalığı Nasıl Tanımlanır?

Vajinismus hastalığı, kadınlarda vajinanın 1/3 alt kısmında yer alan pelvik taban kaslarının istemsiz (kontrolsüz) kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe sorunu olarak tanımlanmaktadır. Normalde vajinal kaslar kişinin tamamen kontrolünde çalışmakta iken, cinsel ilişki sırasında penis girmeden hemen önce güçlü bir şekilde kasılarak penisin içeriye girmesine engel olmaktadır. Vajinismus hastalığının derecesine bağlı olarak istemsiz kas kasılmaları başta bel, kasık bölgesi, kalça, bacaklar olmak üzere tüm vücutta yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Aslında bu bir hastalık değil bir semptomdur; yani bir hastalıktan çok, bir hastalığın kendini ortaya koyma şeklidir.

Ayrıca vajinismus hastalığı bir ‘cinsel fobi’, yani cinsel ilişkiye girme korkusu olarak da tanımlanmaktadır. Ön sevişme son derece rahat ve haz dolu olmasına rağmen, ilişki anında kadının kendini korku içinde kasması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Farklı kaynaklarda ‘erteleme kaçınma hastalığı’ olarak da geçer. Sorunun çözümü sürekli olarak ertelenmekte ve değişik bahanelerle içinden çıkılmaz hale getirilmektedir.

Vajinismus Bir Çift Sorunudur

Vajinismus hastalığı yalnızca Türkiye’deki kadınların bir problemi olmayıp dünyanın beş kıtasında yoğun olarak görülen yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu hastalık her ne kadar kadından kaynaklanan bir sorun gibi görülse de, aslında bir çift problemidir. Her zaman için vajinismusun bir aile problemi olarak görülmesi, yani erkek ve kadının ortak bir sorunu olarak düşünülmesi, son derece önemlidir. Bundan ötürü eşler kesinlikle birbirini suçlamamalı ve özellikle tedavi süresince birbirlerine karşı anlayışlı olmalıdırlar.

Vajinismus Hastalığı Neden Ortaya Çıkar?

Vajinismus hastalığı belirtisi olarak izlenen istemsiz kas kasılmalarının nedeni bilinçdışına yerleşmiş cinsellik ve cinsel birleşme ile ilgili yanlış, abartılı ve eksik bilgilerdir. Bunlara “bilişsel çarpıtma” adı verilmektedir.
Kişilerde cinsel kimlik çok erken yaşlardan itibaren gelişmektedir. Cinsel kimliğin en hızlı olarak oluştuğu dönem 3-5 yaş arasında yer alan “Oedipus dönemi” veya “Ödipal dönem”dir. Bu dönemde gerek anne babadan gerekse çevreden alınan ve cinsel bilgi içeren mesajlar, yani bilişsel çarpıtmalar, sonucu yanlış öğrenmeler kişilerde ömür boyu kalıcı etkiler oluşturabilmektedir. Erkeklerde bulunan erken boşalma, sertleşme ve cinsel isteksizlik sorunu ve kadınlarda izlenen vajinismus, cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk ve anorgazmi (orgazm olamama) sorunları en sık olarak ödipal dönemde yaşanan olaylar ve direkt veya indirekt (dolaylı) yollardan alınan mesajlar ile açıklanabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus hastalığının tedavisi ve diğer cinsel terapilerde dinamik, bilişsel ve davranışsal yaklaşımlar uygulanmaktadır. Bu tedavi yaklaşımına “holistik cinsel terapi” veya “bütüncül cinsel terapi” adı verilmektedir.
Bütüncül (holistik) cinsel tedavilerdeki amaç, çocukluk çağlarından itibaren süregelen yanlış bilgilerin sebep olduğu hataların düzeltilmesidir. Yanlış davranışların yerine doğru duygu ve davranışların geliştirilmesi, cinsel sorunların çözümünde anahtar rol oynamaktadır. Gerekli durumlarda (çok nadiren de olsa) cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur