Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Pek çok hastanın kafasında evlenmeden önce veya evlendikten sonra, yaşanılan başarısız cinsel deneyimler neticesinde “Acaba vajinismus muyum? Eğer vajinismus isem bunun teşhisi nasıl konulur?” gibi sorular yer edinmeye başlar.

Vajinismus büyük oranda bilinçaltında yer alan birtakım korku ve kaygılardan kaynaklanan psikolojik bir sorundur. Ancak bunun yanında çok küçük bir oranla da olsa kişilerin yapısal özelliklerinden kaynaklanan ve vajinada yer alan birtakım engellere bağlı olarak gelişme ihtimali de vardır.

Vajinismus Teşhisi Önemlidir

Vajinismus tedavisine başlamadan önce sorunun kaynağını teşhis etmek, uygulanacak olan tedavinin başarısını direkt olarak etkiler. Vajinismus problemi %90 oranında psikolojik birtakım korkulardan kaynaklanır. Bu durumda kişi cinsel ilişkiden korktuğu için cinsel birlikteliğe asla izin vermez. Psikolojik kaynaklı belirtilerin arasında; hastanın genelde kendisini korku içinde kasması, cinsel ilişki esnasında paniğe kapılması, kalçasını oynatması ve eşini itmesi bulunmaktadır. Bu tür sıkıntıları yaşayan bir kadın, vajinismus sorunundan şüphelenebilir.
Cinsel ilişki, %10 gibi düşük bir olasılıkla vajina veya kızlık zarının yapısına bağlı engellerden dolayı gerçekleşmeyebilir. Bu durumda teşhis için alanında uzman bir jinekolog tarafından yapılacak olan jinekolojik bir inceleme ve değerlendirme son derece önemlidir.

Teşhis Kısa Bir İncelemeden Sonra Konulabilir

Vajinismus sorunu hastanın vajina veya kızlık zarında yer alan bazı engellerden kaynaklanmasına rağmen, pek çok hasta gereksiz yere terapi kliniklerinde psikolojik tedavilerle zaman kaybına uğramaktadır. Bunun tam tersi de söz konusudur. Yani, vajinada ve kızlık zarında hiçbir sorun olmamasına rağmen gereksiz yere cerrahi müdahalelere maruz kalan pek çok vajinismus hastası da bulunmaktadır. Böyle bir durumda da gereksiz yere alınan kızlık zarı sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olmayacaktır. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce probleminin kaynağının teşhis edilmesi, uygun tedavinin belirlenmesi ve tedavi sürecine dair detayların oluşturulması açısından çok önemlidir.

Vajinismus teşhisi için ilk ve en önemli aşama, bir jinekolog tarafından yapılan değerlendirmedir. Ancak alanında uzman ve deneyimli bir jinekolog, yapacağı kısa ve son derece basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda problemin sebeplerini ortaya çıkaracak ve tedavi için bir yol haritası çizecektir.

Vajinismus Tedavisinde Geç Kalınmamalıdır

Vajinismus teşhisi, tedavi başarısı için de en önemli kriterdir. Gösterdiği belirtiler nedeni ile kendilerinde vajinismus olduğundan şüphelenen kadınların bilimsel yöntemleri uygulayan tedavi merkezlerini bulmak için iyi bir araştırma yapmaları ve zaman geçirmeden cinsel sorunlar konusunda uzmanlaşmış insanlara başvurmaları büyük önem taşımaktadır. Teşhis konulduktan sonra ise, kısa sürede tedaviye başlanması hem hasta hem de eşi için son derece önemlidir. Çünkü erken dönemde tedavi edilmeyen vajinismus, ileriki safhalarda erkekte ve kadında farklı cinsel sorunlara sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur