Vajinismus, ilişkiye girme sırasında vajinal kasların istemsiz (yani kişinin kendi kontrolü dışında) bir şekilde kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi veya çok ağrılı bir şekilde olması durumudur. Bilinçaltında yatan korkular, cinsel mitler ve çocukluktan kalma korkular gibi çeşitli pek çok nedenden ortaya çıkabilecek olan vajinismus hastalığı; cinsel ilişkiye girememe, kasılma veya ilk gece korkusu şeklinde de tanımlanabilmektedir. Vajinismus; yalnızca bizim gibi Müslüman veya tutucu çevrelerin uğraştığı bir hastalık değil, bütün dünyada sık olarak rastlanan bir problemdir, ancak Türkiye’deki vajinismus hastalığının görülme sıklığı Batılı ülkelere göre ortalama 10 kat daha fazladır.

Vajinismus hastalığı durumunda vajinaya herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsızlık vericidir, hatta bazı durumlarda imkânsızdır. Yani, vajina içerisine her türlü yabancı cismi almada sorun yaşamak da vajinismus belirtilerinden bir tanesidir. Ayrıca, PC kasında istemsiz kasılma şeklinde kendini gösteren bu vajinal refleks – sadece cinsel ilişki esnasında değil – kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajinaya sokulması gibi vajinaya herhangi bir girişim içeren durumunda da ortaya çıkabilir.

Vajinismus hastalığına sahip kadınlar, kasılmaları yalnızca vajinal girişte değil; aynı anda karın, bel, sırt ve bacak gibi vücudun pek çok bölgesinde tarif etmektedirler. Bu nedenle de çiftlerin cinsel ilişkiye girme denemelerinden sonra kadınların bu bölgelerinde kas ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu durum biraz da vajinismus derecesiyle alakalıdır.

Cinsel ilişki denemeleri sırasında neler olur?

Mutlu bir hayat süren, karşılıklı sevgilerini birbirlerine göstermekten çekinmeyen ve cinsellik harici hiçbir problem yaşamayan çiftlerde her şey sıkıntısız bir şekilde devam ederken, hatta sevişme sırasında keyif alınırken, cinsel birleşme esnasında panik atak benzeri bir durum ortaya çıkarak kadın birden kendini kasmaya başlar. Bacaklarını kapatarak eşini iten ve kendini geriye çeken kadının vajinasındaki ıslanma da kuruluğa dönüşür. Bu panik atak benzeri durumda kadının kalp atışı hızlanır ve nefes alması zorlaşır. Bu durum yüzünden ortaya çıkan korku ve heyecan sonrası kadın, kendini olabildiğince sıkar, kasar ve bu şekilde penisin içeriye girmesi imkânsız hale gelir. Vajinismusta ortaya çıkan bu panik durumu, bilinçaltındaki yanlış bilgiler ve önyargılara bağlıdır.

İlişki sırasında ağrı olacağı düşüncesi bireyin kasılmasına, kasılma ise daha fazla ağrı hissetmesine sebep olarak bir kısır döngü meydana gelir. Bu ağrı, vajen(vajina) kasının “hafızasına yerleşerek” her cinsel ilişki girişimde kasılmaya neden olur, zamanla daha da artan kaygı ve korkular ile beslenir.  Bu durum tam olarak yerleştiğinde ise kadın “eşimle cinsel ilişkiye girmeyi arzuluyorum” der ama, bu aşamadan sonra denenen her cinsel birleşme girişimde kendi bedenindeki kontrolü tamamen kaybedeceğini düşünerek yoğun bir kaygı yaşar.

Cinsel ilişkide tam bir birleşme neden mümkün olamaz?

Bilinçaltına yerleşmiş çeşitli korkular veya çocuklukta meydana gelen yanlış bilgilendirmeler gibi farklı nedenler sonucunda meydana gelen vajinismus hastalığında, vajinal kanalın 1/3 dış kısmında yer alan pelvik kaslar, vücudun adeta “kendini koruma mekanizması” olarak istem dışı kasılır ve bu yüzden cinsel birleşme, yani “penetrasyon” olanaksız hale gelir. Bu pelvik kaslar içinde en çok bilineni Pubococcygeus (PC, pubokoksigeus) kasıdır.

Vajina, diğer organlarımız gibi kendine göre fonksiyonları olan “sıradan bir organ”, bir geçiş bölgesidir aslında. Vajina çevresindeki güçlü PC kası ise hem üreme sisteminin hem de üriner (işeme) sistemin işlevinde anahtar bir rol oynamaktadır. Vajinismus problemi olan kadınlarda, vücut ve zihin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve pozitif bir deneyime sahip değildir. Kadınlardaki bu olumsuz cinsel mesajlar çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajinadaki kaslarının (özellikle de PC kasının) istemsiz (refleks) bir tepki ile kasılmalarını tetiklemektedir. Normalde bir kadın idrarı geldiğinde tuvalete giderken PC kasını kasar, idrarını yaparken de gevşetir. Yani PC kası kişinin kendi isteminde çalışan bir kastır. Ancak vajinismus hastalarında cinsel ilişki sırasında bu kontrol kaybedilmektedir. Yani normalde kendi idrarını tutabilen bir kişi cinsel ilişki sırasında bu bölgedeki kaslarına söz dinletememektedir. Kendi başına buyruk olarak çalışan bu kas, dışarıdan gelen her türlü girişimi (jinekolojik muayene, vajinal tampon gibi) veya cinsel ilişki sırasında penisi tehdit olarak gördüğü için reddetmektedir.

Vajinismus Tedavinizi Ertelemeyin!

Vajinismus tedavilerinde hedeflenen, cinsel birleşmeyi engelleyen pelvik kaslarının çalışmalarını kontrol altına almak ve istemsiz kasılmalarının önüne geçmektir. Tedavideki temel unsur ise acıyı hafızaya atmış olan kas belleğinin yeniden oluşturulması ve hastanın pelvik kaslara söz geçirebilmeyi öğrenmesidir.  Vajinismus tedavisinde önemli bir yer kaplayan kas belleğinin yeniden oluşturulması ve kaslara söz geçirmenin öğrenilmesi, vajinismus hastasına verilecek bilişsel ve davranışsal terapiler ile mümkündür.

Günümüzde uygulanan vajinismus tedavi yöntemleri sayesinde kısa bir süre içerisinde kalıcı sonuca ulaşmak mümkün… Eğer ki gerekli olan anda tedaviye karar vermezseniz, zaman içerisinde sorununuz bir çığ gibi büyüyecek ve her denemede daha fazla acı çekmenize sebep olacaktır. Şimdi düşünün; vajinismus tedavisini erteleme sebebiniz nedir?

İş yoğunluğu, kariyer hedeflerine ulaşma, tayin olma ve daha sayılabilecek pek çok bahaneyle vajinismus tedavilerini erteleyerek bu sorundan kaçan hastalar, basit bir tedavi programından sonra hastalıktan kurtulurlar ve kendilerine hep şu soruları sorarlar: “Neden bu kadar yıl beklemişim ki? Vajinismustan kurtulmak bu kadar basit miymiş?”

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur