Vajinismus Sorunu Çözülmezse

Vajinismus, yalnızca cinsel ilişkinin gerçekleşmesine engel olan ve cinsel hayatı etkileyen bir sorun değildir. Vajinismus, zaman içinde hastalarda cinsel ilişki sıklığının azalmasına ve umutsuzlukların günden güne büyümesine sebep olan bir hastalıktır. Vajinismusa bağlı olarak da eşler arasında tartışmalar yaşanabilmekte ve araya soğukluk girebilmektedir. Yani mutlu bir şekilde devam eden evliliklerde, cinsellik yüzünden büyük sorunlar ortaya çıkabilmekte ve geri dönülmez yollara sapılabilmektedir.

Vajinismus sorunu çözülmediği takdirde ortaya çıkabilecek durumları şu şekilde sıralamak mümkün:

1- Birleşmesiz Cinsel Yaşam

Uzun yıllara rağmen cinsel birleşme olmasa da vajinismuslu çiftlerinin bir kısmında belki de “renkli sayılabilecek” bir cinsel yaşam tarzı vardır. Çiftler birbirlerini, ilişkiye girmeye zorlamadan yalnızca sürtünme yoluyla veya elle tatmin edebilmektedir. Hatta bu şekilde klitoral orgazmı dahi yaşayabilmektedirler. Bazı hastalar ise vajinal ilişki olmamasına rağmen, daha zoru başararak ‘anal ilişki’ yaşamaktadırlar.

2- Aseksüel Evlilikler

Kendi gözlemlerime göre çiftlerin bir kısmında, zamanla cinsel ilişki denemeleri ve ilişki sıklığı azalmakta, hatta tamamen bitebilmektedir. Azalan cinsel ilişki sıklığı zamanla cinsel haz eksikliği (cinsel isteksizlik) sorununu beraberinde getirebilir. Bu şekilde kişiler, durumu olduğu gibi kabul etmekte ve ilişkilerini cinsel ilişki olmaksızın bir evi paylaşan iki arkadaş gibi “aseksüel evliliklere” dönüştürebilmektedirler. Erkek eşin pasif yaklaşımları da bu olaya çanak tutmaktadır.

3- Fiziksel Şiddet

Özellikle erkek eşin gergin, kıskanç ve öfkeli karakter yapısı varsa vajinismus yüzünden cinsel ilişkiye girememe durumu; kıskançlık, şüphecilik ve fiziksel şiddet olaylarına sebebiyet vererek daha büyük sorunlara neden olabilir. Vajinismus hastalığını kabul etmeyen erkek eş, sözlü ve fiziki şiddete başvurabilir. Bunun neticesinde kadında özgüvensizlik kendini gösterebilir ve tedavi olma düşüncesi uzak bir ihtimal halini alarak bir evin içinde hapiste gibi yaşamaya başlayabilir. Erkek eşin anlayışsız davranması ve destek olmak yerine problem yaratması, vajinismusta görülebilecek bir durumdur.

4- Boşanmalar ve Aldatmalar

Vajinismus yüzünden başlayan cinsel soğukluk zamanla artmakta ve gittikçe artan bu cinsel soğukluk çiftlerin çoğunda gerginliklere ve öfkelenmelere dönüşerek bir “evlilik sorunu” haline gelmektedir. Bu durum; ayrılık, boşanma ve aldatmaya kadar giden yolların önünü açabilmektedir. Erkek eşin adeta kendi erkekliğini ispat etme düşüncesi ile hareket ederek göstere göstere eşini aldatması, kadında tam bir hayal kırıklığı oluşturmaktadır ve güzel gidebilecek bir evliğinin sona ermesine sebep olmaktadır.

Vajinismus Bir Erteleme Hastalığıdır

Vajinismus bir tanıma göre de “erteleme-kaçınma hastalığı” olarak da tarif edilmektedir. Bazı çiftler yıllarca bu sorunlarını görmezden gelmekte, üstünü örtmekte ve sorunu bir an evvel çözmek yerine değişik bahanelerle tedavi olmaktan kaçınmaktadırlar.

Vajinismus problemli çiftlerin ilk yapmaları gereken sorunlarını kabul etmeleri ve bir an evvel destek almak için harekete geçmeleridir. Unutmayın; vajinismus doğru merkezde ve doğru tedavi tekniği ile kesin olarak çözülebilen bir cinsel sorundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur