Vajinismus Sorunu ve Kızlık Zarı

Vajinismus sorunu ve kızlık zarı ile ilgili yanlış bilgi ve uygulamalar maalesef hep iç içedir. Bu sorunu yaşayanların pek çoğunda “Vajinismusu yenmek kızlık zarını için aldırmalı mıyım? Bu hastalığın tedavisi kızlık zarına zarar verir mi?” gibi endişeler vardır. Hatta genel olarak vajinismusun kızlık zarından kaynaklandığı ve zar aldırıldığı takdirde bu problemin üstesinden gelinebileceği düşülmektedir. Peki bu düşünce ne kadar doğrudur?

Bu sorunun net bir cevabı olmasa da kızlık zarı, bazı durumlarda vajinismus hastalığının ortaya çıkmasına ve cerrahi operasyon yapılmasına sebep olabilir.

Vajinismusu Yenmek İçin Kızlık Zarı Alınmalı Mı?

Bu soruya genel olarak hayır cevabı verilmektedir.  Eğer kızlık zarı ile alakalı herhangi bir sorun yoksa vajinismusun üstesinden gelmek için yapılan zar ameliyatları kâr sağlamayacağı gibi zarara sebebiyet verecektir. Çok nadiren bazı vajinismus hastalarında zar normalden kalın, sert veya yüksek yapıda olabilir. Bu durumda zar, “himenektomi operasyonu” adını verdiğimiz cerrahi bir işlemle çıkarılabilir. Kızlık zarının bu tür yapısal problemleri nadir görülmektedir. Çünkü vajinismus hastalığının %90’ı psikolojik kaynaklıdır ve problemin kaynağı bilinçaltındadır.

Maalesef bazı hekimler kızlık zarı alındıktan sonra kişinin rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girebileceğini düşünerek hastalara gereksiz operasyonlar yapmaktadırlar. Yapılan her türlü başarısız girişim hastalardaki umutsuzlukları ve sıkıntıları daha da arttırmaktadır. Bunun için cinsel ilişkide sorun yaşayan hastaların ilk önce bir jinekoloğa başvurarak jinekolojik değerlendirmeden geçmelerini önermekteyiz.

Vajinismus Tedavisi İçin Kızlık Zarı Ameliyatları Kimlere Uygulanır?

Vajinismus sorunu isminde “vajina” geçse de aslında çoğu zaman vajinadan veya zardan kaynaklı ortaya çıkan bir hastalık değildir. Genelde psikolojiktir ve cinsel terapi veya tedavi gereklidir. Ancak çok nadiren zarın doğuştan gelen anormallikleri cinsel birleşmeye engel olabilir. Bu tür durumlarda zarın ameliyatla çıkartılması veya kızlık zarı üzerine kesi yapılarak vajinal girişin açılması operasyonları yapılabilir. Ancak zara operasyon yapılmış olsa da daha sonrasında psikolojik destek amaçlı vajinismus tedavisi gerekebilir. Çünkü hastaların pek çoğunda kızlık zarına yapılan işlemden ötürü korku ve kaygı gelişebilmektedir.

Vajinismus tedavisi için zar ameliyatlarının bir riski de yoktur. Steril şartlarda ve usule uygun şekilde gerçekleştirilen ameliyatlar, 10-15 dakika gibi çok kısa bir sürede biter ve hiçbir risk teşkil etmez. Bu ameliyatlar, çoğu kez lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturularak), nadiren de hasta uyutularak yapılmaktadır.

Yanlış Tedavinin Önüne Geçmek İçin Tercihinizi Doğru Yapın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı hekimler, vajinismus sorununu yenmek için kızlık zarının alınması gerektiğini düşünerek hareket etmektedirler ve bu girişim başarısız olduğu takdirde hastada umutsuzluk ve özgüven eksikliği oluşmaktadır. Bu yüzden vajinismus tedavisi için tercih edeceğiniz kuruma dair detaylı bir araştırma yapmanızda ve uygulanan tedavilerin neler olduğunu inceleyerek geniş çaplı bir hizmet sunduklarından emin olmanızda fayda var. Unutmayın; vajinismus problemi nadir olarak yapısal bozukluklardan, sıklıkla da psikolojik sebeplerden ortaya çıkmaktadır ve doğru bir şekilde tedavi edilmediği takdirde çözümden çok sorun getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur