Vajinismus Tedavi Merkezi Seçimi

Vajinismus tedavisi için yanlış merkez seçimi, hastalarda hayal kırıklığına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlar sonrasında da hastaların problemleri daha fazla büyüyebilmekte ve hatta zamanla hastaların tedaviye olan inançları tamamen kaybolabilmektedir.

Vajinismus tedavi merkezi (klinik) seçimi başarıya ulaşmada son derece önemlidir. Hastaların pek çoğunun kafasında ne tür bir klinik ortamında bu sorunun çözülebileceği ile ilgili birçok soru bulunmaktadır. Biz de bu sorulara cevap vererek sizlere klinik seçiminde yardımcı olmak adına dikkate almanız gereken unsurları bu yazımızda listeledik.

Vajinismus Tedavi Merkezi Seçiminde Önemli Konular

Vajinismus tedavisini uygulayan merkezde, cinsel problemler konusunda uzman bir jinekoloğun yer alması önemlidir. Çünkü cinsel ilişkiye girememe problemi, bazen kişinin vajinasında yer alan yapısal engellerden de kaynaklanabilmektedir. Bu durumun tespit edilmesi basit bir jinekolojik muayene sonucunda sağlanmaktadır ve anatomik sorunlarda kesin çözüm için cerrahi işlem gereklidir. Maalesef, kızlık zarında anatomik bir engel olduğu halde gereksiz yere psikolojik yönelimli cinsel terapi alan pek çok vajinismus hastası vardır.

Diğer taraftan bazı kişiler yapısal bir sorun olmamasına rağmen gereksiz yere kızlık zarına uygulanan cerrahi müdahalelere de maruz kalabilmektedir. Problem tamamen psikolojik kökenli ise bu tarz yanlış müdahaleler sorunu çözemeyecektir. Bu gibi durumlar sonrasında hastalık düzelmeyeceği gibi hastanın tedaviye olan inancı azalabilmekte ve umutsuzluklar büyüyerek zamanla ciddi depresyonlara dönüşebilmektedir. Sorunu derinden yaşayan vajinismus hastalarında intihar eğilimine bile şahit olmaktayız.

Vajinismus Tedavi Merkezi Seçerken Dikkat Alınması Gerekenler

Vajinismus hastalarına en önemli tavsiyemiz, vajinismus tedavi merkezi seçimi yaparken son derece dikkatli, titiz ve detaylı bir araştırma yapmaları ve daha sonrasında tedavi için kendilerine uygun gördükleri bir merkeze başvurmalarıdır. Araştırma yaparken dikkate alınması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Tedavi merkezinin kaç yıldır faal olduğu
• Tedavilerin kimler tarafından yapıldığı
• Hangi tür tedavi yöntemlerinin uygulandığı (‘parmak egzersizlerine dayalı mı’ vs)
• Uygulanan tedavi yöntemlerinin kanıtlanmış olmaları
• Kaç hastanın şu ana dek tedavi gördüğü
• Tedavide başarı oranı
• Tedavinin ne kadar (kaç gün, kaç ay) sürdüğü
• Sosyal medyadaki hasta yorumları (Facebook, Twitter)
• İnternet sitesindeki bilgileri
• Ücretlendirmeleri (paket ücret veya seans ücretleri)
• Hastalarla ilgili başarı öyküleri
• Merkezin sizde oluşturduğu ön izlenim ve hisleriniz önemlidir.

Diğer taraftan telefonla iletişim kurduğunuzda aldığınız güven ve karşı tarafın rahatlatıcı yaklaşımları da vajinismus tedavi merkezi seçiminde sizin için önemli referanslar olacaktır. Unutulmamalıdır ki; doğru adımlarla vajinismus tedavi merkezi seçimi, başarınız için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur