Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus probleminin çözümünde uygulanacak olan tedavi yöntemleri, en az bu problem kadar öneme sahiptir. Her sağlık probleminde olduğu gibi, vajinismusta da tedavi sürecine geçilmeden önce problemin sebebinin bilinmesi ve bu sebebe yönelik tedavi yöntemlerinin uygulanması olumlu sonuçlar elde etmek için son derece önemlidir.

Vajinismus Tedavisinden Önce Jinekolojik Muayene Şarttır

Vajinismus tedavisine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bir jinekolog doktor tarafından değerlendirmenin şart olduğudur. Tedaviye başlamadan önce yapılan son derece basit ve ağrısız bir jinekolojik değerlendirme sonrasında problemin kökeni anlaşılmakta ve tedavi yöntemleri de problemin kökenine belirlenmektedir.

Vajinismus, çoğunlukla kökeninde psikolojik nedenlerin yer aldığı bir cinsel problemdir. Bu yüzden uzman cinsel terapistler, uyguladıkları bilişsel ve davranışsal cinsel tedaviler ile sorunu başarılı bir şekilde çözmektedirler. Eğer ki sorunun kaynağı kişiden kaynaklanan birtakım yapısal engeller ise bu durumda basit cerrahi yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1- Bilişsel Cinsel Tedaviler

Vajinismusu tedavi etmek için sık tercih edilen yöntemlerden olan bilişsel cinsel tedaviler, çözüm için ilk aşamada mutlaka uygulanmalıdır.

Vajinismus problemi çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu sorun, genellikle kadının, gençlik veya çocukluk döneminde bilinçaltına yerleşen cinsellikle ilgili yanlış ve abartılı bilgiler yüzünden ortaya çıkmaktadır. Yani, problemin kökeninde çoğunlukla yanlış bilgilere sahip olma ya da bilgi eksikliği yer almaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri içinde yer alan bilişsel cinsel tedavilerde amaç; cinsellik, ilk gece, kızlık zarı ve vajina yapısı hakkında doğru bilgilerin bireye ve çiftlere kazandırılmasıdır. Cinsellik hakkında ortaya atılan yanlış ve abartılı bilgiler yüzünden cinsel ilişki korkusu yaşayan vajinismus hastalarının yanlış bildiklerini düzeltmek ve vajinismus hastalarına cinsellikle ilgili yeni bir bakış açısı kazandırmak için uygulanan bilişsel cinsel tedaviler, vajinismus tedavisinde önemli bir aşamadır.

2- Davranışsal Cinsel Tedaviler

Vajinismus tedavisinde hastaya bilişsel çerçeve kazandırmak her ne kadar önemli olsa da, bu bilgiler uygulanmadığı sürece sorunun çözümü mümkün değildir. Bu yüzden ikinci aşamada davranışsal cinsel tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Vajinismus tedavi yöntemleri içinde yer alan davranışsal cinsel tedavilerde amaç; cinsel ilişkiye ağrı ve acı içermeden kolay bir şekilde girebilmeyi, gevşemeyi ve rahatlamayı sağlamak, vajinal kas yönetimini öğretmektir. Bu tedavi yöntemi ile kadının istem dışı kasılmalarına engel olmak, vajina kaslarına hükmetmeyi ve beynine söz geçirmeyi öğretmek hedeflenir.

Davranışsal cinsel tedavilerde yer alan bazı egzersizlerle bireyler, tıpkı ‘bisiklet sürmeyi, araba kullanmayı öğrenir gibi’ uygulama yaparak cinselliği öğrenmektedirler. Davranışsal terapi kapsamındaki bu egzersizlere ‘vajinismus egzersizleri’ adı da verilebilir. Vajinismus tedavisinde kullanılan egzersizler; kegel egzersizi, ayna egzersizi, dokunma egzersizi ve parmak egzersizleridir. Günümüzde uygulanan vajinismus egzersizleri son derece kolay ve rahattır.

3- Cerrahi Yöntemler (Ameliyatlar)

Yaptığımız çalışmalar neticesinde ulaştığımız bilgilere göre vajinismus hastalığı, %10 oranında kadının fiziksel (anatomik) yapısından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, vajinismus tedavisi için bazı durumlarda cerrahi yöntemlerin de uygulanması şarttır.

Vajinismus tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler; genellikle kızlık zarı ve vajinada yer alan engelleri ve geçişi imkânsız kılan bariyerleri düzeltmek amacıyla gerçekleştirilir.

Kızlık zarının normalden kalın, sert, yüksek yapıda veya septalı olması ve vajina girişinin dar olması halinde ya da bartholin apsesi ve vulvar vestibulit sendrom (VVS) gibi durumlarda cerrahi yöntemler şarttır. Genelde 10-15 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan cerrahi işlemler sonrasında, kadındaki sorun ortadan kalkmakta ve rahat bir şekilde ilişki gerçekleşebilmektedir.

4- Destekleyici ve Alternatif Yöntemler

Bazı durumlarda vajinismus tedavisi için destekleyici ve alternatif yöntemler uygulamak gerekmektedir.

Vajinismus tedavisi için tercih edilebilecek olan alternatifler içinde Hipnoterapi, EFT, EMDR, NLP, Akupunktur gibi tamamlayıcı yöntemler yer almaktadır. Hiçbir alternatif yöntemin kendi başına sorunu çözdüğü ispatlanmamıştır. Bu alternatif tedavi yöntemleri, diğer tedavi yöntemlerine ilave olarak destek amaçlı uygulanabilirler.

Tarafımızca Uygulanan Vajinismus Tedavi Yöntemleri:

Tarafımızca uygulanan vajinismus tedavi yöntemleri içerisinde, bilişsel davranışsal terapi yöntemleri yer almaktadır. Güvenilirliği ve hastalar tarafından uygulanabilirliği konusunda şüphe duyduğumuz ‘parmak egzersizleri’ tedavi sürecine dahil değildir.

Vajinismus tedavisi için kliniğimizdeki ortama tedavi süresi 3 gündür. Çok ileri (ağır) düzeydeki hastalarda bu süre 4-5 günü bulabilir. Genelde hastalar her gün tedavilere alınmaktadır. Klinikte kalış süresi duruma göre 1 ile 2,5 saat arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur