Vajinismus Tedavisi İçin Cinsel Bilgilendirme

Vajinismus tedavisi için uygulanan ilk adım, cinsellikle ilgili yanlış ve abartılı bilgilerin düzeltilmesi ve cinselliğe dair yeni bir çerçevenin çizilmesidir. Genel olarak vajinismus terapisti tarafından hastaya; cinsellik, kızlık zarı, ilk gece ve vajinal yapıyla ilgili doğru bilgilerin kazandırılmasına “cinsel bilgilendirme” veya “bilişsel terapi (bilgilendirme tedavisi)” adı verilir. Cinsellikle ilgili yanlış bilgilerin doğru olanlarla değiştirilmelerine de “bilişsel yeniden yapılandırma” adı verilir.

Bilişsel terapi vajinismus çiftlerinde ilk olarak uygulanması gereken cinsel terapi şeklidir.

Bilişsel Cinsel Terapi Neden Gereklidir?

Ülkemizde vajinismus sorunu, kadınların evlenmeden önce cinsellikle ilgili duydukları pek çok yanlış bilgi yüzünden gelişmektedir. İlk cinsel birleşmede aşırı düzeyde acı duyulacağı, bolca kanamanın olacağı, yırtılmanın ya da parçalanmanın meydana geleceği, kilitlenme ile penisin vajina içerisinde kalacağı gibi çevreden alınan yanlış bilgiler, kaygılanmalara ve buna bağlı olarak da ilişkide engel olunamayan kasılmalara sebebiyet vermektedir.
Cinselliğin amacı haz almak olup; içinde ağrı ve acı duygusu yoktur. Hatta yapılan bilimsel çalışmalarda klitorisin duyarlılığı erkek penisinden 2 kat daha fazladır. Yani, ilişkide belki de kadın, erkeğe oranla daha çok zevk almaktadır. Ancak vajinismus sorununa sahip kadınlarda, istemsiz kasılmalar neticesinde penis vajina içine giremez. Yeterince vajinal ıslanmanın ve açılmanın olmaması da, cinsel ilişkide zorlanmaya ve ağrıya sebep olmaktadır, ama kasılma ve korkular tam olarak geçtikten sonra -yani tedavi sonrası dönemde- cinsel ilişkide hiçbir şekilde ağrı duyulmayacaktır.

Aşırı Katı Cinsel Tabularda Bilişsel Terapiler

Cinselliğe karşı olumsuz duygularla yetiştirilen, katı dini ve ahlaki kurallardan ötürü cinselliği; pis, ayıp, günah olarak gören, cinsel ilişkiden tiksinti duyan ve cinselliği reddeden kadınlarda, bilişsel cinsel terapinin önemi çok büyüktür. Vajinismus hastalarının korkulardan kurtulmalarını ve çözüme bir an önce kavuşmalarını sağlayacak olan bilişsel terapiler; cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile ilgili edinilen yanlış bilgilerin düzeltilmelerini ve yerine doğru bilgilerin konulmalarını amaçlar.

Vajinismus Tedavinizi Ertelemeyin

Vajinismus tedavisinde amaç; pelvik kaslarının çalışmalarını kontrol altına almak ve bu sayede istemsiz kasılmaların önüne geçmektir. Bunu sağlamak için temel unsur ise pelvik kas belleğinin yeniden inşa edilmesi ve kadınların pelvik kaslarına söz geçirebilmeyi öğrenmesidir. Bunu sağlayarak vajinismus yenmek için de bilişsel ve davranışlar terapiler uygulanır.

Pek çok kadın eğitimini, iş hayatını ve benzeri bahaneleri öne sürerek tedaviyi ertelemektedir. Vajinismus tedavisinin uzun ve zorlu bir süreç olduğunu düşünerek tedaviyi erteleyen kadınlar, tedavi sürecinde “Tedavi bu kadar basit miymiş? Ben neden bu kadar bekledim ki?” diyerek erteledikleri süre boyunca kendilerine boşuna acı çektirdiklerini ve kendilerini gereksiz yere psikolojik olarak yıprattıklarını fark eder. Siz de tedavinizi ne sebeple erteliyorsanız vazgeçin ve vajinismusu tedavi ettirerek özgürleşin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur