Vajinismus Tedavisi İçin Önerilmeyen Yöntemler

Vajinismus tedavisi sırasında; önerilmeyen ve maalesef pek çok çiftin “ya tutarsa” diye denediği, bilimsellikten yoksun bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Tüm bu yanlış tedavi yöntemleri aslında sorunu biraz daha büyütür ve yangına körükle gitmekten başka hiçbir işe yaramaz.

Standart tıp ve uzmanlık eğitimlerinde (üniversite ve uzmanlık sürecinse) maalesef cinsel tedaviler detaylı olarak yer almamaktadır. Bu nedenle doktorların çoğu, vajinismus ve diğer cinsel sorunlarla ilgili yeterli bilgiye sahip değildirler ve buna bağlı olarak vajinismus hastaları, bazı hekimlerce bilimsellik dışı, önerilmeyen tedavi yöntemlerine maruz kalmaktadırlar.

Vajinismus hastalarının maruz kaldığı ve kurumumuz uzmanları tarafından önerilmeyen tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Vajinismusta Önermediğimiz Tedavi Yöntemleri:

1) Kızlık Zarının Ameliyatla Alınması

Kızlık zarının normalden kalın ve yüksek kenarlı olması çok nadir görülen bir durumdur. Kızlık zarında normalden çok daha fazla bir kalınlık veya yükseklik olmadığı sürece, vajinismus tedavisinde kızlığın alınması veya kesilmesi ameliyatları önerilmez. Kızlığın kesilerek çıkartılması veya açılması sonrasında sorunları çözülmeyen çiftlerde hayal kırıklıkları izlenmektedir. Hatta pek çok hasta, bu bölgelerine uygulanılan ameliyatlar sonrasında ilişkiden korkar hale gelmekte ve sorunları daha da derinleşmektedir.

2) Kas Gevşetici ve Kayganlaştırıcı Jel Kullanılması

Vajinal kasların spazmını çözmek için kullanılan; kas gevşeticilerin, kayganlaştırıcı jellerin, uyuşturucu krem ve anestezik maddelerin bu konuda hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu tür uygulamalar da sorunu çözmemektedir ve başarısızlıkla sonuçlanan her deneme bireylerin daha çok umutsuzluğa kapılmalarına sebebiyet vermektedir.

3) Genel ve Epidural Anestezi Altında İlişki Denemesi

Çiftlerin evinde veya klinik ortamında kadına genel anestezi verilerek (uyutularak) veya epidural anestezi yapılarak (belden uyuşturarak) ilişkiye zorlanması, bir diğer önerilmeyen tedavi yöntemidir. Maalesef bazı anestezi doktorları vajinismus hastalarına bu şekilde uygulamalar yapmaktadır. Anestezi altında ilişki, kadının cinsellikten tamamen soğumasına ve hatta tiksinmesine neden olabilir.

4) Sıcak Su Oturma Banyolarının Yapılması

Vajinayı gevşetmeyi ve kasları yumuşatmayı amaçlayan sıcak su oturma banyoları, vajinismus tedavisinde bir etkisi olmayan ve bu yüzden önerilmeyen tedavi yöntemleridir. Yalnızca kişinin stresinin azaltılmasına yardımcı olan sıcak su dolu küvete oturma, hamam, kaplıca, sıcak su kürleri ve bitkisel kürler, rutin vajinismus tedavisinde uygulanmamalıdır.

5) Alkol Alıp İlişki Denemelerinin Yapılması

Pek çok çiftin başvurdukları bu yöntem de önerilmeyen bir diğer vajinismus tedavi seçeneğidir. Uyuşturucu ilaç veya alkol alan birçok kişi, bu tür maddelerin ilişki sırasında hiçbir işe yaramadığını tarafımıza bildirmektedir.

6) Vajina İçine İğne Yapılması

Vajina içine lokal anestezi içeren iğnelerin yapılması da sorunu çözmek için uygulanan ama hiçbir şekilde olumlu etki yaratmayan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Başarılı bir tedavi neticesinde hastalıktan kurtulmak ve özgürleşmek isteyen çiftleri, önerilmeyen bu tedavi yöntemi yerine kesin çözüme kavuşturacak bilimsel yöntemleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Yanlış ve Önerilmeyen Tedavi Yöntemlerinden Sakının

Vajinismus ancak modern ve güncel tedavi yöntemleri ile %100 sonuca ulaşan bir cinsel işlev sorunudur. Maalesef “Denize düşen yılana sarılır.” misali pek çok kişi; uygun olmayan, önerilmeyen ve tıpta yeri olmayan bilimsellik dışı yöntemlerden medet umar. Belirtildiği üzere vajinismus tedavisi için önerilmeyen tedavi yöntemleri sonrasında ortaya çıkan her başarısızlık hem maddi hem de manevi yönlerden çiftleri yıpratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur