Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri

Vajinismus tedavisinde başarı faktörleri; vajinismus sorununun üstesinden gelmek ve vajinismusu kökten yenmek için son derece önemlidir. Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen pek çok faktör mevcuttur. Ancak bunlardan 4’ü başarılı bir sonuç elde etmek için son derece önemlidir: Güven, Sabır, Egzersizler ve Eş Desteği…

Bu bölümde vajinismus tedavisinde başarıyı yakalamak için gerekli olan bu dört unsuru ayrı ayrı ele alacağız.

I. Altın Kural: Güven

Vajinismus tedavisi için sonucu ve tedavi sürecini etkileyen en önemli faktör güvendir. Tam bir güven ortamı oluşmadan vajinismus tedavisinde başarıyı düşünmek hayaldir.
Güvenmenin üç ayrı boyutu var: Kişinin önce kendisine, sonra tedavisini yapan hekime ve daha sonra ise tedavi yöntemine karşı duyduğu güvendir. Ancak vajinismus tedavisi için bir merkeze başvuran hastaların pek çoğunda kendilerine karşı güvende bir sorun vardır. Özellikle tedavinin ilk aşaması tamamlandıktan sonra, vajinismus hastasının kendine güveni oluşmaya başlar ve bu güven günden güne artar.

II. Altın Kural: Sabır

Vajinismus tedavisi başarı faktörlerinden ikincisi sabırdır. Çiftlerin kendi problemlerini aşmada gösterdikleri kararlılık, inanç ve azimle birlikte iradeli bir şekilde ev ödevlerini yapmaları, mümkün oldukça rahat ve sabırlı olmaları tedaviyi kolaylaştıran ve hızlandıran diğer faktörlerdir.
Vajinismus nedenleri bölümünde anlatıldığı üzere vajinismus, çok küçük yaşlardan itibaren bilinçaltına atılan bir takım yanlış, abartılı bilgi veya kötü cinsel tecrübeler sonrasında ortaya çıkan psikolojik bir tablodur ve sorunun tam olarak çözülebilmesi için gereken süre, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle irade, fedakârlık ve sabır şarttır.

III. Altın Kural: Egzersizler

Verilen ev ödevleri, tarafımızca uygulatılan egzersizlerin evdeki bir tekrarıdır ve bunda kişinin pratik yaparak kendini geliştirmesi amaçlanmaktadır. İlk başta sıkıcı gibi gelse de zaman içinde ev ödevleri daha basit bir hale gelerek “ev oyunları” veya “aşk oyunları” şekline dönmektedir. Tedavinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve hastanın kendini tanıması için önemli olan egzersizler, başarılı bir sonuç elde etmek için gereklidir.

IV. Altın Kural: Eş Desteği

Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi de kocaların eşlerini motive edici yaklaşımlarıdır. Kocaların tedavi süresince eşlerinin yanlarında bulunmaları şart olmasa da, telefonla arayarak eşlerinin tedavilerine destek vermeleri son derece önemlidir.

Eşler tedavi süresince daha anlayışlı, toleranslı, sabırlı ve fedakâr olmalıdırlar. Tedaviye inanmayan ve bu konuda eşine ılımlı bir tarzda yaklaşmayan bir eş, tedavi sürecindeki önemli engellerden bir tanesidir. Çünkü vajinismus tedavisi alan bir kadın zaten kendini oldukça başarısız ve yetersiz görmekte ve hatta böyle bir tedavi gördüğü için suçu kendinde aramaktadır.

Tedavi Merkezi Seçiminde Dikkatli Davranın

Önceden uygulanan yanlış veya yetersiz cinsel terapiler yüzünden problemin çözümsüz kalması maddi-manevi sıkıntı yaşamaya neden olacak ve umutları tüketecektir. Bu nedenle “doğru merkezde doğru tedaviye başlamak” tedavideki süreci ve vajinismus tedavi başarısını etkileyen en güçlü faktördür. Problemin çözümüne olan inancın artması sorunu küçültecektir ve başarıya kolay bir şekilde ulaşmaya yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur