Vajinismus Tedavisinde Eş Faktörü

Vajinismus tedavisine başlamak ve tedavide başarılı bir sonuç elde etmek için eşin desteği ve motivasyonu son derece önemlidir. Erkekler, vajinismus tedavi süreci boyunca eşlerine karşı anlayışlı ve sabırlı olmalıdırlar. Eşe karşı uygulanan sözel veya fiziksel şiddet, sergilenen küçümseme ve alaycı tavır, tedaviye karar verme aşamasında ve tedavi sürecinde hiçbir şekilde fayda sağlamaz. Nitekim bazı erkekler, yanlış düşüncelere saparak eşlerini motive etmek adına bu türlü yanlış davranışlar sergileyebilmektedirler; ancak bilinmelidir ki bu durum “yangına körükle gitmekten” başka bir şey değildir. Burada problem yaşanmasına sebep olan diğer bir nokta da; vajinismus eşlerinin pek çoğunun aşırı derecede sabırlı, hoşgörülü ve anlayışlı olmasıdır. Erkeklerin aşırı yumuşak olmaları ve vajinismus hastası eşlerini tedavi konusunda zorlamamaları da sorunun çözümünü geciktirmektedir.

Erkek eşlerin vajinismus tedavisinde önemli oldukları ve kilit bir rol oynadıkları aşikardır. Peki erkeklerin vajinismus problemine sahip eşlerine nasıl davranmaları gerekmektedir?

Dr. Süleyman Eserdağ’ın Erkek Eşlere Tavsiyeleri

Vajinismus tedavisinde sık tercih edilen isimlerin başında gelen Dr. Süleyman Eserdağ; erkeklerin, ilişkilerini ve eşlerini korumak adına vajinismus süresince nasıl davranmaları gerektiğine dair detayları içeren bir liste hazırladı.

İşte erkeklerin, vajinismus hastası eşlerine hastalık ve tedavi boyunca nasıl davranmaları gerektiğine dair tavsiyeler…

1) Eşinize Sevgi ve Şefkatle Yaklaşın

Eşinizin ilişki sırasında vajinismus yüzünden yaşadığı kasılmalar ve itmeler, istem dışı bir şekilde gerçekleşmektedir. İçinde sizi küçümsemek veya istememek gibi duygular yoktur; bu durumun temelinde kaygıları yüzünden kendini koruma içgüdüsü vardır. Her şeye rağmen eşinizden sevgi sözcüklerini eksik etmeyin ve onu anlayışla karşılayın.

2) Tedavi İçin Motive Edici Olun

Eşinize yaklaşımlarınızda motive edici olun ve vajinismus tedavisini almasını sağlamak için onu destekleyin. “Sen bu sorunu aşacaksın. Bu bizim ortak sorunumuz ve ben her zaman senin yanında olacağım. Mutlaka bu sorunu yeneceğiz” gibi cümlelerle tedavide yük ortağı olun. Unutmayın; sorunlar paylaşıldıkça azalır, mutluluklar ise paylaşıldıkça artar.

3) Eşinizi Modern ve Bilimsel Tedavilere Yönlendirin

Vajinismus, destek alınmaksızın kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorun değildir. Mutlaka tıbbi yardım almalısınız. Bu tür sorunu yaşayan ve kliniğimizde tedavi gören doktor, psikolog hatta jinekolog olan birçok çift vardır. Bilinçli ve eğitimli olmak sorunu çözmeye yetmez; aynı zamanda iyi araştırmalı ve modern-bilimsel tedavi yöntemlerini uygulayan merkezleri tercih etmelisiniz.

4) Tedavilerde Köstek Değil, Destek Olun

Maalesef bazı erkek eşlerinin kafalarında yanlış düşünceler vardır. “Biz bu sorunu ancak kendimiz aşabiliriz. Böyle bir sorunda bize başkası nasıl yardımcı olabilir ki? Sorun tamamen senin beyninde bitiyor.” gibi yaklaşımlar çözüme düğüm atmaktan ve çözümü ertelemekten başka bir işe yaramaz. Eşiniz kör ve karanlık bir kuyu içinde gibidir, panik içerisinde dışarıya nasıl çıkacağını bilemez. Dışarıdan bakıldığı zaman ise içerisi net olarak görülmektedir. Vajinismus terapistinin vereceği bazı öneriler ve uygulamalar, eşinizin o kuyudan rahat bir şekilde çıkmasına olanak sağlar. Siz de bu aşamada eşinize destek olmalı ve bu engeli birlikte aşmak için gayret göstermelisiniz.

5) Cinsellik, Sağlıklı Bir Evliliğin Ana Şartlarındandır

Cinsellik olmaksızın “başarısızlığı kabullenme” ile gelişen ve aynı çatı altında bir evi paylaşarak ev arkadaşlığı şeklinde giden “aseksüel evlilikler” sağlıksız ilişkilerdir. “Tamamlanmamış evlilik” olarak da bilinen vajinismus sorunu ile yaşamak günümüzde artık bir kader değildir. Kadınların bir kısmı eşlerinin maddi kayıplarının olacağını da düşünerek tedaviyi reddedebilirler. Çözüm için çaba göstermeniz ve eşinize maddi- manevi destek olmanız, tedavinin başarıya ulaşmasında son derece önemlidir.

6) Tedavi İçin İkna Edici, Otoriter ve Israrcı Olun

Bazı kadınlar, tedavilerini geciktirme ve erteleme yoluna başvurabilirler ve zamanla cinsellik, onlar için bir kabusa dönüşebilir. Gün geçtikçe de korkuları ve kaygıları katlanarak artabilir. Eğer bu tür bir durumla karşı karşıya kalırsanız, eşinize tedavi konusunda otoriter ve ısrarcı davranmanızda fayda var. Bu tür durumlarda çok yumuşak olmanız onun da işine gelecek ve sorunla yüzleşmesini geciktirecektir. Eşiniz vajinismus tedavisine karşı aşırı direnç gösteriyorsa, siz de tedavi konusunda kesin kararlılığınızı göstermelisiniz.

7) Doğru Klinik Seçiminde Öncü Olun

Eşinizin klinik araştırmasına destek olmalı ve doğru kararı vermek için birlikte hareket etmelisiniz. Unutmayınız ki; vajinismus yalnızca eşinize ait bir sorun değil, bir çift sorunudur ve işinde uzman olan insanlar tarafından bilimsel yöntemler kullanılarak düzeltilebilir.

8) Erken Boşalma ve Sertleşme Sorunlarına Hazırlıklı Olun

Vajinismus sorununu yaşayan erkeklerde de zaman içerisinde erken boşalma, sertleşme sorunları ve cinsel isteksizlik gibi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle tedavi için geç kalmayınız. Bu tarz cinsel sorunla karşılaşırsanız yine de endişelenmeyin, sorununuz geçici olabilir. Eşinizdeki istemsiz vajinal kas kasılması sorununun hallolması ve düzenli cinsel ilişkilerin başlaması ile birlikte bu tarz sorunlarınız kendiliğinden geçecektir. Geçmediği durumlarda da profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

9) Eşinizi ve Kendinizi Aldatmayın

Erkek eşlerin bir kısmı, vajinismus hastası eşlerini başka kadınlarla aldatma yolunu seçebilmektedir. Eşinizi aldatmanız sorun karşısında sabrınızın artık tükendiğini ve bardağın taştığını gösterir. Yine de eşinizin yerine başka kadınlar koymanız, kendinizi aldatmanızdan başka bir şey değildir. Bu tür davranışlar evliliğinizi zedeleyecek ve geri dönüşümü olmayan boşanma sürecinin başlamasına neden olacaktır. Kendinize alternatif eşler aramak yerine, bir an önce eşinizi tedavi konusunda ikna etme yoluna gitmeli ve bu konuda kesin kararlılığınızı göstermelisiniz.

10) Tedavi Süresince Sabırlı Olun

Pek çok eş vajinismus tedavisi sırasında sabırsız davranmakta ve eşini, rencide edici sözlerle kırabilmektedir. Bu konuda eşinize belki her zamankinden daha sabırlı, hassas ve anlayışlı davranmanız gerekmektedir. Tarafımızca uygulanan vajinismus tedavileri ortalama 3-4 gün sürmektedir. Bu tedavi süresince zaten hassas ve alıngan bir dönemde olan eşinize son derece sıcak ve toleranslı yaklaşmalısınız. Bu, belki de evliliğiniz için yapacağınız en önemli fedakârlık olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur