Vajinismus Tedavisinden Sonra Yapılması Gerekenler

Çiftlerin cinsel hayatlarında bir sorun olarak başlayan, önlem alınmadığı takdirde bir çığ haline dönüşen ve bireylere büyük zararlar veren vajinismus hastalığı, sanılanın aksine uzman ellerde kısa sürede kesin bir şekilde çözüme kavuşturulabilen bir hastalıktır. Bir tür erteleme-kaçınma hastalığı olarak da nitelendirilen vajinismus, tedavi edildiğinde bireylerin hayatlarında önemli ve olumlu değişiklikler yaşanmasına fırsat tanır.
Vajinismus tedavisi sonrası dönemde hayatınızda pek çok olumlu gelişme sizi beklemektedir. Ancak tedavinin bitmesiyle başlayan dönemde veya tedavinin son aşamalarında vajinismus hastaları haklı olarak bazı olumsuz düşüncelere kapılabilirler.

Biz de bu yazımızda bu olumsuz düşüncelerin üstesinden ne şekilde gelinmesi ve tedaviden sonra nasıl davranılması gerektiğine dair detayları derledik.

Vajinismus Tedavisinden Sonra Neler Olur?

Vajinismus tedavisiyle hastalığın atlatılması neticesinde cinsel ilişkinin başlaması, çiftlerde son derece memnuniyet yaratan ve yüzleri güldüren bir durumdur. Ancak özellikle de tedavi sonrasında ilk ilişki denemelerinden önce kafalarda bir takım “acaba” düşünceleri yer alabilir: “Acaba tam bir ilişki yaşayabilecek miyim? Acaba eşimi tatmin edebilecek miyim? Acaba haz alabilecek miyim? Acaba orgazm olabilecek miyim?”
Bir ilişkiyi tam olarak gerçekleştirebilmeyle ilgili kaygılar; kişilerin haz almalarından çok, ilişkiyi bir görev gibi algılamalarına neden olabilir. Bu nedenle vajinismus tedavisinden sonra cinsel ilişkinin bir görev olarak görülmemesi gerekir ve bunun sayesinde kaygı zamanla azalarak yerini cinsel hazza bırakır.

Vajinismus Tedavisinden Sonra İlk İlişkiler

Vajinismus tedavisinden sonra gerçekleştirilen cinsel ilişkiler genelde mükemmel olmayacaktır. İlişki sırasında ufak tefek ağrı ve batmaların olması normaldir. Bazı hastalarda kızlık zarı yapısına bağlı olarak ortaya çıkan hafif kanamalar, birkaç hafta sürecek şekilde meydana gelebilir. İlişkileri sıklaştırmak, ilişkilerde hazza odaklanmak ve bu tür sorunları çok dert etmemek önemlidir. Daha önce de belirtildiği üzere cinsel ilişkinin tam olarak oturması bazı hastalarda birkaç hafta, bazı hastalarda ise birkaç ay kadar bir zamana yayılabilir.

Haz Almaya Odaklanılmalıdır

Unutulmamalıdır ki; cinsel ilişkinin ana amacı haz almak ve keyif almaktır, yalnızca çocuk doğurmak veya eşi tatmin etmek değil. Eğer tek amaç çocuk doğurmak olsaydı, çocuk doğuran tüm çiftler bir daha birbirleri ile ilişkiye girmezlerdi. Bu nedenle vajinismus tedavisi sonrası, çiftlerin ilk cinsel deneyimleri yaşayıp tam bir birliktelik sonrası üstlerindeki stresi atıp hazza odaklanmaları, cinsel doyumu mümkün kılacaktır.

Oto Kontrol Azaltılmalıdır

Vajinismus tedavisi sonrasında kadınların yersiz bir şekilde “Acaba kendi kontrolümü kaybeder miyim?” tarzı korkularının olması, orgazm problemlerinin yaşanmasına da sebep olmaktadır. Çünkü kendini tam manasıyla rahat bırakamayan bir kadının ilişkiden yeterince zevk alması veya orgazm olması beklenemez. Anorgazmi olarak bilinen orgazm olamama sorunundaki en büyük neden, kişinin ilişkiden zevk alırken “kendi kontrolünü kaybetme” korkusudur. Bunların önüne geçmek için korkulardan sıyrılmak ve oto kontrolü azaltarak haz almaya odaklanmak gereklidir.

Cinselliğin Tadı Çıkarılmalıdır

Kesin bir kural olmasa da, vajinismus tedavisinden sonra hastaların 2-3 aylık bir periyotta gebe kalmamaları, güvenilir bir aile planlaması yöntemi belirleyerek korunmaları önerilmektedir. Bu süre zarfında ilişkiler daha iyi bir hal alacak, çiftlerin kendilerine güvenleri artacak ve cinsel hazda artış yaşanacaktır. Bu süre, çiftlerin birbirlerini cinsel yönden daha iyi tanımalarına ve cinselliğin tadını çıkarmalarına fırsat tanıyacaktır.

Vajinismus Tedavisinden Sonra Folik Asit Desteği

Vajinismus tedavisinden sonra çiftler korunmayı bıraktığında folik asit kullanmak da ihmal edilmemelidir. Gebelikten önce en az üç ay süreyle “folik asit” (B9 vitamini) vitamini içeren hapların kullanılması, bebeğin omurga ve beyin yapısının gelişiminde önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur