Vajinismus Tedavisine Ne zaman Başlanmalı?

Vajinismus, aslında bir tür erteleme problemidir. Çiftler ilk zamanlarda ‘Tedaviye ne zaman başlanmalı? Beklesek sorunu kendi kendimize çözebilir miyiz?’ gibi sorularla ya da iş hayatının yoğunluğu, kariyer hedeflerine ulaşmak için çabalama gerekliliği gibi bahanelerle kendilerini kandırmakta ve tedaviden uzak durmaktadırlar. Bu ve benzeri sebeplerle hastaların pek çoğu bekleyerek, sorunlarının zamanla çözüleceğini düşünürler ve buna bağlı olarak tedavilerini sürekli ertelerler. Halbuki kolay bir tedavisi olan vajinismus hastalığı sürekli ertelendiğinde pek çok probleme sebep olmaktadır.

Örneğin vajinismus tedavi edilmediği takdirde; evlilik süresi arttıkça umutsuzluk artmakta, özgüven eksiklikleri meydana gelmekte, iş hayatındaki performans düşmekte, sosyal hayatta sıkıntılar oluşmakta ve hatta zamanla evliliklerde ciddi sorunlar baş göstermeye başlamaktadır.

Zamana Bırakmayın

Vajinismus tedavisine beklemeden ve ertelemeden, problemin ‘farkına varır varmaz’ başlamak son derece önemlidir. Çünkü ertelemek yalnızca sorunun büyümesine, evliliklerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Vajinismus hastaları, zamanla bu sorunu çözeceklerini düşünerek çeşitli bahanelere sığınırlar ve sonu tedaviye çıkacak olan bu yolu olabildiğince uzatmaya çalışırlar. Bunun temelinde, zamanla kaybedilen özgüven ve umutsuzluk vardır. Ayrıca kadınların tedavi olmak için herhangi bir girişimde bulunmamalarında erkek eşlerin de büyük bir payı vardır. Erkek eşin aşırı derecede pasif durması ve umarsız davranması, kadının sorunu görmesini engellemekte ve tedavinin gereksiz olduğunu düşünmesine sebep olmaktadır. Eşlerinin üzülmesini istemeyen erkekler, son derece rahat davranarak ve sorun karşısında vurdumduymaz tavırlar takınarak tedavinin ötelenmesine sebep olmaktadırlar. Oysa ki zaman içinde vajinismus hasta eşlerinde de erken boşalma ve sertleşme sorunları gibi cinsel problemler ortaya çıkmaktadır ve hem erkekte hem de kadında ortaya çıkan bu cinsel sıkıntılar günden güne artarak devam etmektedir. Bu durumda iki bireyin de vajinismus hastalığının büyüyerek bir çığ haline gelmesini engellemek için girişimde bulunması gerekmektedir.

Tedavi İçin Gecikmeyin

Hiçbir bahane sağlıktan ve aile mutluluğundan önemli değildir, bu yüzden zamanla aile içerisinde, sosyal hayatta ve iş performansında olumsuz gelişimler yaşanmasına sebep olabilecek vajinismus hastalığının tedavisi için girişimlerde bulunmakta büyük fayda var. Tabii bu noktada unutmamanız gereken bir şey mevcut; vajinismus sadece profesyoneller tarafından çözülebilen bir cinsel problemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur