Vajinismus Türleri

Vajinismus; cinsel ilişkide ön sevişme aşamasında hiçbir sıkıntı yokken birleşme esnası geldiğinde ilişkinin gerçekleşememesi ya da zor ve ağrılı olarak gerçekleşmesi olarak tarif edilebilir. Vajinismus sorunu bazı hastalarda ilk ilişki denemesinden itibaren görülürken, bazılarında da birtakım psikolojik travmalardan sonra ortaya çıkmaktadır. Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen bu hastalık, kişiden kişiye farklı türlerde kendini gösterebilir.

Vajinismus türleri kabaca dört kısımda ele alınır:

1- Birincil (Primer) Vajinismus

Primer vajinismus hastalığına sahip olan kadınların pek çoğu hayatları boyunca hiçbir zaman ilişkiye girememişlerdir; yani diğer bir tabirle hâlen bakiredirler. Çoğu zaman kızlık zarının bütünlüğünün de korunduğu bir durum olan bu tür, tedavi edilmediği takdirde ‘ömür boyu vajinismusa’ (life long vaginismus) dönüşür.

2- İkincil (Sekonder) Vajinismus

Bu hastalığın türlerinden bir diğeri olan ikincil vajinismus, çok daha az bir oranda karşımıza çıkmaktadır. Hastalar, cinselliği önceden yaşamalarına rağmen yaşadıkları zor bir doğum, jinekolojik muayene, kürtaj, cinsel taciz veya tecavüz gibi cinsel travmalar sonrasında artık ilişkiye giremez hale gelmektedir ve bu da sekonder vajinismus olarak bilinmektedir.

3- Durumsal Vajinismus

Eşe karşı gelişen cinsel ilişkiye girememe durumudur. Genelde eşle ilgili evlilik sorunları sebebiyle ön plana çıkan durumsal vajinismus; hastaların eşe karşı sevgi eksikliği ve öfke hissederek eşlerinden uzak durmalarına sebep olurlar ve ilişkiyi reddederler.

4- Yapısal (Biyolojik) Vajinismus

Kızlık zarı, vajina ve dış genitalya ile ilgili doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkmış olan engeller, cinsel ilişkiye girememe sorununa neden olabilir. Kızlık zarının sert, yüksek kenarlı, yarım ay, septalı ve elekli olması durumlarında yapısal bariyerler cinsel ilişkiye girmeyi engelleyecektir. Diğer taraftan vulvar vestibulit sendrom (VVS) da cinsel ilişkiye girememe nedeni olan yapısal kaynaklı vajinismus türleri arasındadır.

Vajinismusun Kesin Çözümü Mümkündür!

Vajinismus sorunu hangi türden meydana gelirse gelsin, ortak olan nokta vajinayla ilgili en ufak bir müdahaleye bile hastaların izin vermek istememesidir. Burada bilinmesi gereken; bu hastalığın profesyonel bir destek alınmadan kendi kendine çözülebilecek bir sorun olmadığıdır. Bu yüzden bir an önce ertelemeden doğru merkez arayışına girmek ve bu sorunu çözmek için tedaviye başvurmak son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valikonağı Caddesi, No:52/7 Nişantaşı, İstanbul

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

Kavaklıdere Mh. Tunus Cd.

No:48/11 Çankaya, Ankara

Mail Adresi

Mail Adresi

suleyman@eserdag.com

Ücretsiz Danışma

Ücretsiz Danışma

Formu Doldur